Tag "бегалци"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: И мигрантите ја градат иднината на светот

Објавен е насловот на пораката на Папата за следниот Светски ден посветен на бегалците и оние што емигрираат во потрага по нова татковина; треба да се промовира нивниот придонес во

Ватикан Вести

Светиот Отец ја прими првата група бегалци кои доаѓаат од Кипар

Првата група бегалци од Купар – од нив дванаесетмина – пристигнаа во Рим, а ги прими папата Фрањо на својот роденден, 17 декември во Апостолската палата, соопшто Канцеларијата за печат

Ватикан Вести

Папата до Centro Astalli: Бегалците се лицето на надежта за солидарна иднина

Во пораката до здружението „Центро Астали“, кое им помага на бегалците во Италија, папата Фрањо нагласи дека бегалците се карактеризираат со страсна желба за исполнет и среќен живот, што им

Ватикан Вести

Апел на Папата за помош на населението во Мјанмар и поттик до верниците да го отворат своето срце за бегалците

После молитвата Ангел Господов папата Фрањо својот глас го придружи на гласот на епископите на таа азиска земја која после државниот удар од 1 февруари се наоѓа на работ на

Ватикан Вести

Порака на Папата за Светскиот ден на мигранти и бегалци: Секогаш кон едно поголемо ‘ние’“

Папата Фрањо во четвртокот на 6 мај ја објави пораката за 107. Светски ден на мигранти и бегалци кој ќе се одбележи во неделата на 23 септември со наслов „Секогаш

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со комесарот за бегалци на ООН Гранди

Папата Фрањо на 16 април 2021 година во Ватикан го прими во приватна аудиенција Високиот комесаријат на ОН за бегалци Филипо Гранди.

Вести Свет

Извештај на УНХЦР: Во 2019 година бројот на бегалците се зголеми на 80 милиони

Во 2019 година секој ден за да ги избегнат војните, прогонствата, тешките климатски промени и природните катастрофи, своите домови ги напуштиле повеќе од 27.000 луѓе, што значи во година дена

Ватикан Вести

После молитвата Ангел Господов: Да се обединиме во молитвата за заштита на секое човечко битие

По завршувањето на пладневната молитва Ангел Господов на 21 јуни 2020 година, Светиот Отец се осврна на вчерашниот Ден на бегалците и апелираше за оние кои се присилени да ги

Ватикан Вести

Папата Фрањо се заблагодари на сите кои се борат против епидемијата

Заразени од коронавирусот, лекари, болничари и волонтери, сите што деновиве се борат со епидемијата се во срцето на Папата кои ги спомна на Генералната аудиенција. Заедно со нив, да не

Вести Свет

До епископите во ЕУ испратен повик и упатство како да ги прифатат бегалците од Лезбос

Во писмо адресирано до Епископските конференции на Европската Унија, кардиналите Холерих, Черни и Крајевски бараат преселување на бегалците присутни на островот Лезбос во другите европски земји. Епископи прифатете ги бегалците