Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Со културата на промисла, спротивставете се на културата на рамнодушност

На средбата со мажи и жени од редот на сиромашните слуги на Божјата Промисла, папата Фрањо рече дека географските и егзистенцијалните периферии на кои Господ ги испраќа се поле во

Ватикан Вести

Потполн опрост за Светскиот ден на бабите и дедовците

По повод Светскиот ден на бабите, дедовците и старите лица, кој се одбележува на 24 јули, Апостолската покорничарница соопшти дека на тој ден ќе може да се добие потполн опрост.

Ватикан Вести

Папата: Да се промовира братството за да се заштити човечкото достоинство

Папата Фрањо во понеделник 30 мај 2022 година се сретна со делегација на еврејската организација B’nai B’rith International, основана во 1843 година во Њујорк за поддршка на сиромашните и борба

Ватикан Вести

Папата: Да не ги заборавиме луѓето кои треба да бидат прифатени, заштитени и сакани

Во пораката до членовите на Меѓународната католичка комисија за миграција (ICMC) по повод нивната пленарна седница, папата Фрањо го истакна црковното послание на Комисијата и им се заблагодари за нивната

Ватикан Вести

Света Бројаница со Папата на 31 мај, за дар на мирот

Сите заедно да го добиеме дарот што светот го очекува – Папата ги поттикна верниците, семејствата и заедниците на Света Бројаница која ќе се моли на 31 мај во 18.00

Ватикан Вести

Папата Фрањо најави конзисториум за именување на нови кардинали

Папата најави конзисториум за именување нови кардинали; меѓу нив се тројца раководители на куријалните дикастерии. Шеснаесет од нив имаат право на избор зат Папа. Најмладиот со 48 години е монс.

Ватикан Вести

Царице небесна: Да му ги принесеме на Бога страдањата на светот

Да се сака без интерес и да се моли за надежите и страдањата на човештвото. Ова се поуките што ги истакна папата Фрањо во своето пладневна обраќање пред молитвата Царице

Ватикан Вести

Папата: Синодалноста мора да нѐ води кон поинтензивно живеење на црковното заедништво

Во видео-пораката до Папската комисија за Латинска Америка, собрана на пленарно заседание, папата Фрањо зборуваше за синодалноста во Црквата. Синодалноста без заедништво може да стане црковен популизам, предупредува тој и

Ватикан Вести

Почина поранешниот државен секретар на Светиот Престол, кардинал Анџело Содано

Кардиналот Содано беше државен секретар на Светиот Престол од 1991 до 2006 година.

Ватикан Вести

Света Бројаница за мир: Папата ќе го заврши Маријанскиот месец во базиликата Света Марија Велика

Папата, заедно со светилишта ширум светот, ќе ја предводи Светата Бројаница за мир во базиликата Света Марија Велика, на 31 мај 2022 година, за оние кои страдаат од војната во