Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Братство е да се „извалкаат рацете“ на периферијата на светот, како Исус

За да ги разбереме мигрантите, треба да погледнеме на себе. Мора да се интегрираат, не смеат да се сметаат за „камчиња во чевел“. Неопходна е и нова економија вкоренета во

Ватикан Вести

Апел на Папата за масакрот во Тексас: Време е да се каже „доста“ за непромислената трговија со оружје

Срцето ми е скршено поради масакрот во основно училиште во Тексас; сите ние се залагаме вакви трагедии да не се повторат, рече Светиот Отец на крајот од Генералната аудиенција, говорејќи

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Постарите луѓе ги спасуваат младите да не го запознаат светот без мудроста на животот

Папата Фрањо на Генералната аудиенција во среда 25 мај 2022 година ги повика постарите да негуваат страст за правда. „Постарите луѓе богати со мудрост и хумор прават многу добро за

Вести Македонија

Прославен патрониот празник на Kатоличката црква во Петралинци

Во вторник 24 мај 2022 година во свечена света Литургија беше прославен патрониот празник на парохиската црква Свети Кирил и Методиј во Петралинци. Свечената света Литургија ја предводеше парохот о.

Ватикан Вести

Прославен патрониот празник во Богданци

На 24 мај 2022 година, парохиската црква „Свети Кирил и Методиј“ во Богданци ги чествуваше своите заштитници и патрони, со света Литургија предводена од парохот о. Тома Ангелов во заедништво

Вести Македонија

Честитка од бискупот Стојанов до поглаварот на МПЦ -ОА Архиепископот Македонски и Охридски г.г. Стефан

По повод добивањето на автокефалениот статус на МПЦ – ОА, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов упати честитка до поглаварот на МПЦ -ОА Архиепископот Македонски и

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ги однесе моштите на свети Кирил Солунски во Соборниот храм во Скопје

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов, на 24 мај 2022 година, на празникот на светите браќа Кирил и Методиј, на денот кога МПЦ-ОА се здоби со

Вести Македонија

Парохијата од Богданци донира користена облека за ЈУ Специјален завод – Демир Капија

Парохијата „Свети Кирил и Методиј“ од Богданци на 23 мај 2022 година ги предаде собраните алишта на ЈУ Специјалниот завод – Демир Капија.

Вести Македонија

Папата Фрањо ја прими македонската делегација +ФОТО

Македонската државнo – црковна делегација на чело со премиерот Димитар Ковачевски на 23 мај 2022 година во претпалдневните часови беше примена во аудиенција од папатаФрањо  во рамките на традиционалните свечености

Вести Македонија

Сестрите Евхаристинки му го честитаа именденот на епископот Стојанов

Во пресрет на празникот Свети Кирил и Методиј, Сестрите Евхаристинки од Провинцијата на Божјото Провидение во Македонија на чело со својата провинцијална настојателка с. Бернардина Сирачева му го честитаа именденот