Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов испрати сочувство по повод смртта на монс. Дучкиќ

По повод смртта на монс. Никола Дучкиќ, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов во петок 31 декември 2021 година испрати сочувство до задарскиот надбискуп монс. Желимир

Ватикан Вести

Патувања, реформи, пандемија: 2021 година со папата Фрањо

Преглед на годината што завршува во светло на настаните што ги одбележаа Три меѓународни патувања, од урнатините на Мосул и татковината на Авраам во Ирак преку главните градови на Централна

Вести Македонија

Светиот Отец го прифати повлекувањето од служба на Апостолскиот нунциј монс. Пекорари

Канцеларијата за печат на Светиот Престол во соопштение објавено на 31 декември 2021 година информира дека Светиот Отец папата Фрањо го прифати повлекувањето од функцијата Апостолски нунциј во Бугарија и

Вести Свет

Апостолскиот нунциј Пекорари одликуван од бугарскиот претседател со државна награда

На 30 декември 2021 година, Апостолскиот нунциј за Македонија и Бугарија монс. Анселмо Гвидо Пекорари ја доби од претседателот на Република Бугарија Румен Радев високата државна награда „Мадарски коњаник“ од прв

Вести Свет

Индиските власти ги забранија странските донации за Мисионерките на љубовта

Доминик Гомес, генерален викар на надбискупијата Калкута, ја нарече одлуката „суров божиќен подарок за најсиромашните од сиромашните“.

Вести Македонија

Духовна обнова за свештениците од Струмичко – скопската епархија

Во просториите на парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ во Нова Маала во четврток 30 декември 2021 година се одржа духовна обнова за свештениците од Струмичко – скопската епархија, на која

Вести Свет

Почина монсињор Никола Дучкиќ

Во четврток на 30 декември во парохиската куќа во Кистање – Хрватска почина монсињор Никола Дучкиќ, пензиониран свештеник на парохијата „Воведение на Пресвета Богородица“ во Кистање и поранешен свештеник на

Колумни

Генералните аудиенции се средби кои носат радост во срцата на Папата и верниците

Од понтификатот на Пио XII, Генералната аудиенција беше и остана за Римските епископи не само можност да зборуваат со целата Црква, туку и можност да ја доживеат радоста на средбата

Ватикан Вести

На споменикот на мигрантите на плоштадот Свети Петар е поставен QR-код

Споменикот на мигрантите „Angels Unawares“ (Несвесни ангели) на плоштадот Свети Петар сега има QR код каде посетителите ќе можат да дознаат повеќе за реалноста на мигрантите и бегалците и да

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Миграциската криза е „скандал за човештвото“

Папата Фрањо на Генералната аудиенција на 29 декември 2021 година размислуваше за храброста што ја покажал свети Јосиф кога го спаси Исус од масакрот на невините деца во Витлеем и