Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Прославен Божиќ во Штип

На 24 декември 2021 година со света полноќна Литургија, предводена од парохот о. Тони Ангелов, во парохијата „Пресвето Благовештение“ во Штип беше прославен Божиќ – Рождеството Христово.

Ватикан Вести

Urbi et orbi. Папата: Со доаѓањето на светот Бог го воплоти патот на средба и дијалог

Светиот Отец напладне се обрати со традиционалната божиќна порака и го подели благословот Urbi et orbi – Градот и светот. Папата нагласи дека Бог со доаѓањето на светот го воплоти

Вера Проповеди

Во ниту еден ден не е забрането да се прави добро

Размислување за 27 Недела по Духови според Евангелието од Лука 13,10,17

Вести Македонија

Честитка на премиерот Заев за Божик

Премиерот во заминување Зоран Заев по повод празникот Рождество Христово упати честитка до бискупот Стојанов, припадниците на Католичката црква, како и на сите православни и други христијани коишто го слават

Вести Македонија

Честитка за Божиќ од претседателот на Собранието Џафери

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во свое и во името на пратениците упати честитка до католички верници по повод големиот христијански празник – Божиќ.

Вести Македонија Проповеди

Божиќна проповед на бискупот Стојанов

Ја пренесуваме во целост проповедта на монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх, која ја упати за време на Божиќната света Миса во катедралата „Пресвето Срце

Вести Македонија

Честитка од претседателот Пендаровски до бискупот Стојанов

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Христовото Раѓање – Божиќ, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко-скопски епарх и до сите верници кои го прославуваат

Вести Македонија

Поранешниот претседател Иванов упати честитка до бискупот Стојанов по повод Божиќ

Поранешниот претседател на Репбулика Македонија г-дин Ѓорге Иванов по повод празникот Рождество Христово упати честитка до бискупот Стојанов и целата католичка заедница во Република Македонија, посакувајќи овие празнични денови да

Вести Македонија

Честитка од директорот на КОВЗРГ Сотировски за Божик

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи (КОВЗРГ), Даријан Сотировски на 24 декември 2021 година испрати честитка до Скопскиот бискуп и Струмичко-скопски епарх монс. Киро Стојанов

Вести Македонија

Честитки до бискупот Стојанов од поглаварот на МПЦ – ОА, г-дин г-дин Стефан и од Реисул – Улема на ИВЗ во Македонија х.Хфз. Шаќир еф. Фетаи

По повод празникот Рождество Христово – Божиќ, според грегоријанскиот календар, на 24 декември 2021 година до бискупот Стојанов пристигнаа честитики од кои ги издвојуваме од МПЦ – ОА, потпишана од