Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Кардинал Бо: Мјамнар е воена зона

Кардинал Чарлс Бо од Мјанмар упати апел до војската во таа земја да го запре насилството и повика на демократско движење и етничките вооружени групи да се стремат за мир.

Ватикан Вести

Иван Павле I ќе биде прогласен за блажен на 4 септември 2022 година

Светиот Отец одреди официјален датум за беатификација на неговиот претходник, папата Иван Павле I. Блажениот Божји слуга Албино Лучијани ќе биде прогласен за светец на 4 септември 2022 година.

Вести Македонија

101 година од смртта на с. Еврозија Алоати – Основателка на Сестрите Евхаристинки

Неговото Високо Преосвештенсво монс. Киро Стојанов, на 29 декември 2021 година во капелата на Сестрите Евхаристинки „Покров на Пресвета Богордица“ во Скопје, служеше света Литургија по повод 101 година од

Ватикан Вести

Папата за трагедијата на демографската „зима“

На празникот на Светото семејство, Светиот Отец им се обрати на сопружниците ширум светот по говорот и молитвата Ангел Господов, изразувајќи загриженост поради демографската „зима“, за која рече дека е

Ватикан Вести

Ватикан започнува со подготовките за Светата година 2025

Светите години се исклучителни настани во Католичката црква и се слават на секои 25 години. Ватикан ги започна првичните подготовки за Светата година 2025 и ги довери на Папскиот совет

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ги прими претставниците од хорот на Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ – Скопје

Во понеделник 27 декември 2021 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов во својата резиденција на Водно прими претставници на хорот на Скопската катедрала, заедно со

Вести Македонија

На празникот Свето Семејство бискупот Стојанов служеше света Литургија во Куманово

Во недела 26 декември 2021 година, на вториот ден од Божиќ кога Црквата го слави Светото Семејство и првомаченикот Свети Стефан, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро

Вести Македонија

Бискупот Стојанов се сретна со министерот Оливер Спасовски и директорот на КОВЗГ Даријан Сотировски

Во понеделник 27 декември 2021 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов во својата резиденција на Водно ги прими г-дин Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи

Ватикан Вести

Светиот Отец испрати порака до сопружниците: Бракот е важен за градење култура на средба

На празникот на Светото семејство, 26 декември 2021 година, папата Фрањо испрати порака до сопружниците по повод Годината на семејството Amoris Laetitia од 2021 до 2022 година.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Семејството е наша приказна, наши корени

Празник е на Светото семејство, а папата Фрањо во наговорот пред молитвата Ангел Господов на 26 декември се фокусираше токму на понизното и едноставно назаретско семејство истакнувајќи како сите потекнуваме