Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими во посета монс. д-р Мирослав Ваховски, потсекретар во Државниот секретаријат на Ватикан за односи со државите

Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, денес, 30 јуни 2021 годниа, во попладневните часови во Бискупската резиденција во Скопје го прими монс. д-р Мирослав Ваховски, „заменик министер“ односно потсекретар во Државниот

Ватикан Вести

Папата Фрањо му го честита на почесниот папа Бенедикт XVI јубилејот 70 години свештенство

По повод седумдесет години од ракополагањето на папата Бенедикт XVI, на крајот од молитвата Ангел Господов, на празникот Петар и Павле, 29 јуни 2021 година, папата Фрањо изрази благодарност, блискост

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Само слободната Црква е веродостојна

Во базиликата Свети Петар на празникот на првоапостолите Петар и Павле, 29 јуни 2021 година, Папата Фрањо служеше света Литургија и ги благослови палиумите, кои ги подели на новите надбискупи,

Ватикан Вести

Ангел Господов: Премногу приказни, премалку сведочење

На Исус не му требаат обожаватели, туку сведоци, порача папата Фрањо во обраќањето пред молитвата Ангел Господов на празникот свети Петар и Павле, 29 јуни 2021 година.

Ватикан Вести

Папата го прими државниот секретар на САД

На 28 јуни 2021 година папата Фрањо го прими државниот секретар на САД Џон Блинкен, изјави шефот на канцеларијата за печат на Светиот Престол, Матео Бруни.

Вести Свет

Патријархот Пицабала: На Светата Земја и требаат дела наместо зборови

Латинскиот ерусалимски патријарх надбискупот Пиербатиста Пицабала во разговор за Радио Ватикан замоли „кога станува збор за Светата Земја празната реторика да се замени со конкретни гестови.“

Ватикан Вести

Кардинал Тагле: Мигрантите не се само бројки туку луѓе со имиња

Кампањата на Меѓународниот Каритас ‘Share the journey’ (Да го поделиме патувањето), која папата Фрањо ја отвори во 2017 година заврши на 20 јуни со Светскиот ден на бегалците. Кампањата сигурно

Ватикан Вести

Да ги отстраниме старите предрасуди и да гo надминеме штетнoто ривалство

Во пресрет на празникот Свети Петар и Павле, папата Фрањо во аудиенција ја прими делегацијата на Вселенската цариградска патријаршија, предводена од митрополитот Емануел. КОВИД е зло, рече Папата, но и

Вести Македонија

Епископот Стојанов го прими новото раководство на Сестрите Евхаристинки во Македонија

На 28 јуни 2021 година Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во Бискупската резиденција во Скопје го прими новото Провинцијално раководство на Сестрите Евхаристинки: С. М. Бернардина Сирачева, провинцијална настојателка, с.

Ватикан Вести

По молитвата Ангел Господов: Христијанската вера на Блискиот Исток и покрај страдањата е жива

По богородичната молитва Ангел Господов во недела 27 јуни 2021 година, папата Фрањо поттикна на молитва за Блискиот Исток. Покрај тоа, тој ги замоли верниците на посебен начин да се