Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се сретна со млад човек облечен како Спајдермен

Меѓу верниците кои присуствуваа на Генералната аудиенција во среда 23 јуни 2021 беше и еден млад човек облечен во костум на Спајдермен, суперхерој од познатите стрипови на Марвел

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Да не бидеме крути чувари на вистината, туку навестители на Христос, кој ослободува

По серијата катехези посветени на молитвата, папата Фрањо во среда 23 јуни 2021 година на Генералната аудиенција, која се одржа во дворот Свети Дамас, започна да размислува за содржини кои

Ватикан Вести

Потполн опрост за Светскиот дена на баби и дедовци и стари лица

Канцеларијата за печат при Светиот Престол во вторник 22 јуни 2021 година го објави декретот на Апостолската покорничара со условите за добивање потполн опрост по повод 1. Светски ден на

Ватикан Вести

Објавена пораката на Папа за 1. Светски ден на баби и дедовци и стари лица

Во вторник 22 јуни 2021 година прес-службата на Светиот Престол ја објави пораката на папата Фрањо за 1. Светски ден на баби и дедовци и стари лица која носи наслов

Вести Свет

Отец Роберт Пастијк ја презеде службата генерален секретар на МБК Свети Кирил и Методиј

Во вторник 22 јуни 2021 година, во седиштето на на Меѓународната бискупска конференција, Свети Кирил и Методиј (МБК) во Нови Сад, новоизбраниот генерален секретар на Меѓународната бискупска конференција отец Роберт

Ватикан Вести

Римски затвореници го посетија Папата

Во понеделник 21 јуни 2021 година дваесетина затвореници од најголемиот затвор во Рим, Ребибија, кој се наоѓа во предградието на Рим, беа примени во Ватикан од Папата.

Ватикан Вести

Папата именува нови членови на Апостолската сигнатура

На 21 јуни 2021 година, папата Фрањо именува дванаесет нови членови на Апостолската сигнатура (Supremo tribunale)

Ватикан Вести

Милосрдието на папата Фрањо оди низ светот

Љубовта на папата Фрањо кон народите кои страдаат најмногу од пандемијата на коронавирусот не престанува. Имено, преку кардиналот Конрад Крајевски, Папскиот делител на милостина, во нунцијатурите на девет земји во

Ватикан Вести

Кардинал Фарел поттикна на повеќе вклучување на верниците лаици во пасторалот со семејствата

Кардинал Фарел јасно повика на вклучување на верниците лаици, а посебно брачните парови во пасторалот со семејствата за да се гради заедно црковното ткиво.

Вести Македонија

Се одржа манифестацијата „Секое дете заслужува да биде ученик“

На 21 јуни 2021 година во Едукативниот Центар Сарај се одржа манифестацијата „Секое дете заслужува да биде ученик“, на која учествуваа деца од сите парохии од Струмичко-скопската епархија: Радово, Струмица,