Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Бог од нас бара да бидеме вистински пророци и градители на единството

Папата Фрањо за време на светата Литургија 29 јуни, на празникот свети Петар и Павле повика да бидеме градители на единство и Божји небесни гласници на земјата. Почитувајќи ги здравствените

Ватикан Вести

Ангел Господов: Без крстот нема вистинска љубов

Нема вистинска љубов без крст – рече папата Фрањо за време на пладневната молитва Ангел Господов во недела 28 јуни 2020 година на плоштадот Свети Петар, осврнувајќи се на денешното

Ватикан Вести

После молитвата Ангел Господов: Да молиме за Блискиот Исток и Западна Украина

После молитвата Ангел Господов на 28 јуни 2020 година папата Фрањо повика на молитва за Сирија, Либан и Јемен, блискоисточни земји погодени од општествена, политичка, економска, здравствена и хуманитарна криза,

Вера Сведоштва

Таа сведочи: „Одењето без бакнежи ги поврза нашите души“

Сведочењето кое ви го донесуваме е насликано преку два погледа – тоа на поранешната девојка, денес сопруга, и тоа на поранешениот млад човек, денес сопруг. Еден брачен пар зборува отворено

Вести Свет

Белгија. „Ајде да одиме заедно“ – алтернативно ходочастие за млади

Наместо ходочастие во Лурд, кое оваа година не е можно поради пандемијата, Пасторалот за млади од Белгиската епископска конфернција организира иницијатива од 18 до 23 август во која младите ќе

Вести Свет

Почина најстариот епископ на светот

Најстариот епископ на светот надбискупот Бернардино Пишера Карвало почина минатата недела во домот за пензионирани свештеници во главниот град на Чиле. Тоа го пренесе Епископската конференција на таа јужноамериканска држава.

Ватикан Вести

Папата донираше електричен велосипед

Папата Фрањо на Италијанската организација Unitalsi го донираше својот електричен велосипед.

Ватикан Вести

Помош од Абу Даби за населението во Амазонија

Шеикот Мохамед бин Зајед принц на Абу Даби одговори на повикот на папата Фрањо да помогне на најсиромашните народи во светот, и во Амазонија испрати 50 тони здравствен и хигиенски

Ватикан Вести

Претставен нов Директориум за катехеза

Претставувајќи го новиот Директориум за катехеза претседателот на Папскиот совет за промовирање нова евангелизација Рино Физикела истакна дека целта не е светата Тајна, туку вклучување во животот на христијанските заедници.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Благородноста на молитвата нè става во Божји раце

На Генералната аудиенција, одржана во библиотеката на Апостолската палата, Папата продолжи со серијата катехези и зборувајќи за царот Давид поттикна на молитва во секоја ситуација од животот, добра или лоша.