Tag "бегалци"

Врати се на почетна
Ватикан

Почесниот папата Бенедикт XVI моли за бегалците

Почесниот папа Бенедикт XVI трагедијата на бегалците и мигрантите му лежи на срце и тој за нив моли – рече надбискупот Георг Генсвајн, личен секретар на почесниот Папа

Ватикан

Папата ги повика сите европските парохии и манастири да примат по едно бегалско семејство

По молитвата Ангел Господов, Светиот Отец упати апел за прифаќање на бегалците во Европа: во пресрет на Јубилејот на милосрдиетоги повикувам парохиите,

Свет

Заедницата на Свети Егидиј предлага отворање хуманитарни коридори за бегалци

Жално е да се потврди дека Европа и целата меѓународна заедница не успеваат да го запрат исчезнувањето на цели семејства во Средоземното море.

Ватикан

Папата Фрањо: Mиграцијата е предизвик, милосрдието е одговор

„Мигрантите и бегалците се предизвик. Одговор на Евангелието на милосрдието“. Тоа е темата која ја избра папата Фрањо за 102-тиот Светски ден на мигрантите и бегалците.

Македонија

Македонски Каритас помага на бегалците

На 19 јуни 2015 година вработените во Македонски Каритас го посетија Куманово и пред џамијата заедно со верниците католици од Куманово делеа храна, облека и обувки

Ватикан

Папата упати апел за бегалците

На крајот од Генералната аудиенција во среда 17 јуни Папата Фрањо упати апел за бегалците, по повод Меѓународниот ден на бегалците, кој се слави на 20 јуни.

Ватикан

Папата ќе биде примен во Белата куќа

Американскиот претседател Барак Обама ќе го прими папата Фрањо во Белата куќа на 23 септември.