Archive

Врати се на почетна
Македонија

Парохискиот хор „Адорамус“ од Словенија во посета на Скопската парохија

Во недела 30 август 2015 година парохиската заедница во Скопје беше посетена од пејачкиот хор „Адорамус“, кој доаѓа од словенската парохија Долни Логатец,

Свет

Заедницата на Свети Егидиј предлага отворање хуманитарни коридори за бегалци

Жално е да се потврди дека Европа и целата меѓународна заедница не успеваат да го запрат исчезнувањето на цели семејства во Средоземното море.

Ватикан

Папата: Дали моето богатство е Исус и неговата наука?

Нè не прават свети или грешни надворешните работи, туку нашето срце е она кое ги изразува нашите намери, избори и желби – рече папата Фрањо  време на Генералната аудиенција на

Свет

Средба на свештеници од Марииното дело во Лопијано

Од 24 до 28 август 2015 година во Лопијано, Италија се одржа средба на свештеници од Маријното дело на тема: Евхаристијата срце во нашиот живот.

Ватикан

Благословот на Папата е за лицето, а не за родовата теорија

Благословот на Папата беше наменет за лицето, а не за родовата теорија за која што црковната наука ниту најмалку не е променета – е објаснувањето од Канцеларијата за печат на

Македонија

Прославен патрониот празник на катедралата во Струмица

Со света архиерејска Литургија во петок 28 август 2015 година предводена од Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица е прославен патрониот празник

Македонија

Прославен патрониот празник „Успение на Пресвета Богородица” во Нова Маала

Во приквечерието на патрониот празник, 27 август 2015 година во црквата Успение на Пресвета Богородица – Нова Маала се служеше архиерејска света Литургија,

Размислување Свет

Како Марија да дадеме да нè привлече Божјата љубов и така да привлечеме други

Марија прва од сите потомци на Авраам ја примила полнината на дарот на животот вечен, и може да се каже дека нејзиното славно

Сведоштва Свет

Света Моника – вистински пример на мајчинство

Света Моника е позната како мајка на свети Августин. Застапничка е на залутаните од верата, авантуристите, заштитница на мајките, семејствата и водовиците.

Ватикан

Срце заљубено во Бог и мислата ја претвора во молитва

По размислувањето како семејството да го живее времето за славење и работа, Папата на Генералната аудиенција на 26 август зборуваше за времето за молитва. На крајот од катехезата,