Archive

Врати се на почетна
Македонија

Со изложба на фотографии одбележан роденденот на блажена Мајка Тереза

На 26 август Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро Стојанов во придружба на скопскиот парох дон Давор Топиќ

Сведоштва Свет

Огнената стихија горела сѐ пред себе, но Богородичната статуа чудесно останала недопрена

Овие денови на интернет се појави неверојатната фотографија – на неа е прикажана статуата на Богородица од Лурд која после пожарот останала

Свет

Белгиските бискупи повикаа на солидарност со азилантите

Пред големото побарување за азил кој последниве неколку месеци ја зафати и Белгија, белгиските бискупи одговарајќи на повикот на Меѓународниот Каритас,

Размислување Свет

На денешен ден е родена Мајка Тереза

Мајка Тереза е родена е на 26 август 1910 година во Скопје во семејство Бојаџиу како последна од трите деца. Имала само еден ден и била крстена како Агнес Гонџа

Размислување Свет

Мајка Тереза: Не е важно…

Човекот е неразбран, нелогичен и себичен. Не е важно, сакај го! Ако правиш добро, тоа ќе го припишат на твоите себични цели. Не е важно, прави добро!

Ватикан

Парите не треба да бидат животна цел

Христијанинот го згрешил патот ако премногу е наврзан на парите – стои во Твитер пораката на Светиот Отец објавен во вторник 25 август на профилот @Pontifex.

Ватикан

Монсињоро Сорондо за „Laudato si“ и економијата

Нарекувањето на енцикликата Laudato si’ „Зелена енциклика“ не му се допаѓа на Светиот Отец, а тоа тој секогаш го истакнува кога има прилика, истакна бискупот Марсело Санчез Сорондо

Свет

Во Куба се гради првата Католичка црква по револуцијата

Во Куба започна изградбата на првата католичка црква после револуцијата во 1959 година. Имено властите дозволија изградба на црква посветена на свети Иван Павле II во Бахија, населба во Хавана.

Македонија

Најава за празникот Успение на Пресвета Богородица

На празникот Успение на Пресвета Богородица, 28 август со почеток во 10.00 часот Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов ќе служи света архиерејска Литургија во катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“

Свет

Во САД протести против Planned Parenthood

Стотици протести пред клиниките на Планирано родителство (Planned Parenthood) во повеќе од 300 града во Соединетите Американски Држави се одржаа за време на викендот