Archive

Врати се на почетна
Свет

Претседателот на Епископската конференција на Италија: Мигранти? Каде е ООН?

„Западот, преку своите не само европски, туку  и меѓународни институции, мора да најде ефикасни решенија за оваа огромна трагедија, за луѓето кои бегаат од својата татковина поради војна, насилства, мизерија

Ватикан

Папата: Средбата со Исус во Словото го менува животот

Секојдневното читање на Евангелието ни помага да го совладаме нашето самољубие и одлучно да го наследуваме Учителот, Исуса – е новata Твитер порака коај папата Фрањо ја објави на профилот

Свет

Срцето од абортирано дете чукаше, а мојата колешка рече: Добро ќе го искористиме овој фетус

Од САД пристигна уште едно застрашувачко сведоштво за работата на најголемата американска организација за репродуктивно здравје

Свет

Подготовка за Вселенскиот Собор на Православните Цркви

Подготовката на Вселенскиот Собор на Вселенската Православна Црква во 2016 година ќе биде главна тема на состанокот на Собранието на епископите од Вселенската Патријаршија,

Ватикан

Папата Фрањо: Mиграцијата е предизвик, милосрдието е одговор

„Мигрантите и бегалците се предизвик. Одговор на Евангелието на милосрдието“. Тоа е темата која ја избра папата Фрањо за 102-тиот Светски ден на мигрантите и бегалците.

Ватикан

Папата: Само Бог може да го исполни човечкото срце

Само Бог може да ја исполни мерката на човечкото срце – стои во пораката која папата Фрањо ја испрати преку кардинал Пиетро Паролин по повод 36. средба на пријателство меѓу

Ватикан

Папата: Вработувањето е човечка и општествена одговорност

Работата е света и на семејството му дава достоинство. Треба да се моли за семејствата да не бидат без работа. Да се предизвикува губење на работните места значи

Свет

Благословена најголемата статуа на Богородица

По повод 61 година од светилиштето на Богородица (Богородична пештера) во местото Амбарава, на островот Јава во Индонезија, благословена е најголемата статуа на светот посветена на Успението на Пресвета Богородица.

Свет

Улогата на Папата во воспоставувањето на мир во Колумбија

Средбата во Куба помеѓу папата Фрањо и водачите на Револуционерните вооружени сили на Колумбија „е остварлива можност“, истакна надбискупот Туње Луис Кастро Квирога, претседател на Колумбиската бискупска конференција.

Свет

Амнести интернејшенел бара легализација на проституцијата

Здружението за промовирање на човековите права, Амнести интернејшенел, објави дека ја поддржува глобалната легализација за проституција.