Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата: Христос е присутен во „најмалите“

Следниот вонреден Јубилеј на милосрдието ќе биде „добра можност за зајанување на соработката помеѓу пастирите и лаиците во пасторалната љубов кон болните и оние на умирање“

Ватикан

Католиците и муслиманите со заедничка грижа за Созданието

„Католиците и муслиманите да работат заедно за заштита на Созданието“: тоа е пораката на кардиналот Петар Турксoн, претседател на Папскиот совет за правда и мир, испратено до исламскиот симпозиум за

духовнитекстови Размислување

Преображение Господово

И додека Исус се молеше, „лицето му светна како сонце“ (Мт 17,2) а „ и лицето Негово светна како сонце, а алиштата Му станаа бели како светлина“. Неговата облека стана

Ватикан

Кардиналот Паролин ја заврши посетата на азискиот континент

Со посетата на Сингапур, Ватиканскиот државен секретар, кардиналот Пјетро Паролин ја заврши посетата на азискиот континент.

Свет

Богословијата во Џенова пренаменета во дом за бегалци

Со одлуката на кардинал Анџело Бањаско во договор со градските власти, богословската зграда од Геновската надбискупија станала дом за 50 бегалци.

Македонија

Прославен празникот Голема Богородица во Скопје

На празникот Голема Богородица, 15 август 2015 година во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје свеченото Евхаристиско славење го предводеше Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро

Ватикан

Папата: Евхаристијата не е приватна молитва

На молитвата Ангел Господов во недела 16 август 2015 година и покрај жешкото време папата Фрањо се сретна со поклониците на плоштадот Свети Петар, кои со големо воодушевување го поздравија.

Ватикан

Папата: Животот не е скитање без насока, туку е поклонение

На празникот Успение на Пресвета Дева Марија, 15 август 2015 година Светиот Отец ја молеше Богородица „да го сврти својот милосрден поглед кон нас, да го осветли нашиот пат, да

Ватикан

Папата Фрањо: Јубилејната година во знакот на Дева Марија

На празникот Вознесение на Блажена Дева Марија со телото и душата во небото, папата Фрањо го молеше Ангеловиот поздрав заедно со верниците, кои се собраа на плоштадот Свети Петар.