Archive

Врати се на почетна
Свет

Зборовите на Папата за родовата идеологија се недвосмислени

Во однос на родовата теорија, без оглед на други мислења, католикот се повикува на повторната изјава на Папата, која не би било чесно да се заобиколи само затоа што не

Ватикан

Томази: Западот е рамнодушен кон страдањата на христијаните

За време на состанокот организиран во Римини на тема пријателството меѓу народите се обрати монсињор Силвано Марија Томази, постојан набљудувач на Светиот Престол во ООН во Женева.

Ватикан

Папата упати порака до претседателот Порошенко

Во оваа тешка ситуација се молам за вашата земја и ги поддржувам напорите кои му помагаат на украинскиот народ да оди напред во духот на мирот и повторното обединување

Свет

„Контрацепциска загатка“ и непосакуваните последици за здравјето на жените

Намалена апсорпција на хранливите состојки, долгорочни промени во мозочната активност и во однос кон светот како и промени во изборот на партнерот – тоа се некои од последиците

Ватикан

Папата: Секој од нас да се запраша: Кој е за мене Исус?

Светиот Отец по маријанската молитва Ангел Господов во недела 13 август упати апел за мир во Украина, а во наговорот пред молитвата зборуваше за неделното литургиско Евангелие.

Ватикан

Папата повторно повика за мир во Украина

После молитвата Ангел Господов во недела 23 август 2015 година, Светиот Отец упати апел за мир во Украина. „Со длабока загриженост го следам судирот во Источна Украина,

Свет

Верата се живее само кога се пренесува

Папата Фрањо ги поздрави и благослови младите мисионери кои овие денови го донесуваат Евангелието на плажите во италјанското туристичко место Риконе.

Свет

Калдејскиот бискуп за рушењето на манастирот во Сирија

Со уништувањето на католичкиот манастир Мар Елијан од петтиот век, т.н. Исламска држава сакаше да испрати порака за „насилство и нетолеранција“ и да ги поттикне христијаните да ја напуштат Сирија

Ватикан

На празникот на свети Пиј X Папата молеше на неговиот гроб

Светиот Отец на 21 август приреди пријатно изненадување за верниците кои на литургискиот спомен на свети Пиј X дојдоа на Литургија во свечената капела во базиликата Свети Петар.

Ватикан

Подготовки за Јубилејот на милосрдието

Почнаа да се примаат пријавите за свештениците и епископите во мирување кои што сакаат да служат како „мисионери на милосрдието“ во претстојната Јубилејна година