Archive

Врати се на почетна
Свет

Претставени логото и мототo за посетата на папата на Сараево

Минатиот вторник 24 март, во просториите на ординаријатот на Врхобосанската надбискупија на конференција за печат се претставени мотото, логото и плакатот за посетата на папата Фрањо на Сараево

Ватикан

Папата Фрањо во Торино по повод изложувањето на Торинското платно за јавноста

По повод изложувањето на Торинското платно за јавноста папата Фрањо ќе биде во дводневна посета на Торино, каде освен торинското платно тој ќе посети повеќе базилики и плоштади,

Ватикан

Светиот Престол изразува солидарност со луѓето во Украина

Во Женева се одржа 28-то заседане на Советот за човекови права, каде што надбискупот Силвано Томази, постојан набљудувач на Светиот Престол при ОН побара солидарност и подршка

Ватикан

Крстен пат на Колосеумот

Крстот, блескав врв на Божјата љубов, кој нè чува. Повикани сме и ние да бидеме чувари од љубов – така монсињор Ренато Корти ги наслови размислувањата подготвени за побожноста Крстен

Ватикан

Папата: Тереза Авилска, „учител на молитвата“

„Извонредна жена и учител на молитвата“, која ѝ служи на Црквата со „мисионерска храброст“, така папата Фрањо го опишува ликот на света Тереза Авилска во писмото

Ватикан

Твитер порака: Страстната седмица и пријателството со Исус

„Страстната седмица е привилегирано време, во кое сме повикани да се приближиме до Исус: пријателството се гледа во искушенијата“ – стои во Твитер порака од профилот на Папата,

Свет

Струмица: Крстен пат за Богопосветените лица и духовни повици

Во рамки на Година на Богопосветениот живот во парохиската црква Свети Иван Крстител – Струмица, во недела 29 март 2015 година се молеше Крстен пат за Богосповетен живот и духовни

Ватикан

Папата на Цветници: Понизноста е Божји стил

Божјиот стил – а со тоа и стилот на христијаните – е понизноста. Таа е спротивна на световноста која ја нуди суетата и горделивоста. Тоа е констраст помеѓу два пата,

Ватикан

Ангел Господов: Папата мисли на младите и жртвите од авионската несреќа

На крајот од светата Миса на празникот Цветници, папата Фрањо посебно ги поздрави младите и потсети на Светскиот ден на млади, кој ќе се одржи наредната година во Краков,

Македонија

На Цветници бискупот Стојанов служеше света Миса во Скопје

На 29 март 2015 година на празникот Цветници – Недела на маката Господова во скопската катедрала Пресвето Срце Исусово, свеченото евхаристиско славење го предводеше Скопскиот бискуп