Tag "бегалци"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата упати апел за бегалците

По молитвата Ангел Господов во недела 28 феруари 2016 година Светиот Отец потсети на драматичната состојба на бегалците погодени од војната и нехуманата ситуација.

Ватикан

Папата до бегалците: Не дозволувајте да ви ја украдат надежта

По молитвата Ангел Господов Светиот Отец потсети дека денес, 17 јануари се обележува Светскиот ден на мигрантите и бегалците, а во контекст на Светата година

Ватикан

Папата до дипломатите: Нема прекин на работата за мир

„На дипломатско ниво Светиот Престол никогаш нема да престане да работи, за да се слушне гласот на мирот до краиштата на земјата“. Ова е ветувањето на папата Фрањо

Македонија

Бискупот Стојанов го посети Транзитниот центар за мигранти во Гевгелија

Во среда, 16 декември 2015 година, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов во придружба на своите соработници се сретна со

Ватикан

Папата Фрањо се сретна со германските епископи

Папата Фрањо на средбата со германските епископи, изјави дека претстојниот Јубилеј на милосрдието е можност да „се откријат тајните на Исповедта и Евхаристијата.“

Ватикан

Црквата е повикана да ги прифати бегалците со дух на љубовта

На 12.ноември Папата ги прими словачките епископи, по повод нивната посета на Ад лимина и им порача дека Црквата е повикана да ги прифати бегалците

Ватикан

Папата: Мигрантите се луѓе кои бараат подобар живот

„Мигрантите се браќа и сестри кои бараат подобар живот, далеку од сиромаштијата, гладот, експлоатацијата и дискриминаторската распределба на ресурсите на планетата, кои треба да бидат фер распределени меѓу сите“.

Ватикан

Папата во интервју зборуваше за бегалците

Во интервју за португалската телевизија „Радио Ренесанса“ од пред неколку дена за време на „Ад Лимина“ посетата на португалските епископи, Папата зборуваше за феноменот миграција

Ватикан

Кардинал Комастри за одговорот на Ватикан на апелот на Папата за згрижување на бегалци

По повод повикот на папата Фрањо за прифаќање на едно бегалско семејство од страна на парохиите и верските заедници за Радио Ватикан свое интервју даде Генералниот папски викар за градот

Ватикан

Отец Ломбарди за апелот на Папата

Патер Ломбарди го коментираше апелот на Папата за прифаќање на бегалци во парохиите и манастирите