Archive

Врати се на почетна
Свет

Евхаристискиот конгрес во Себу е шанса за евангелизација

Шанса за започнување на евангелизацијата во Азија, преку дијалог и искуството на заедништво, тоа е желбата на 51 меѓународен евхаристиски конгрес,

Ватикан

Папата: Расипникот не бара Божјо простување

Да Го молиме Господ слабоста која нè наведува на грев да не се претвори во расипништво – поттикна Светиот Отец во проповедта на утринската света Литургија во петок 29 јануари

Ватикан

Папата: Покрај науката на верата да се зачува и моралот

Милосрдието е заглавен камен кој го подржува животот на Црквата. Првата вистина за Црквате е љубовта Христова – рече папата Фрањо во говорот упатен до учесниците на пленарното

Македонија

Бискупот Стојанов присуствуваше на Теолошко – пасторална седмица во Загреб

Од 26 до 28 јануари 2016 во Загреб се одржа Теолошко – пасторална седмица на тема „Теологија и пасторал на Божјото милосрдие“, на која учество зеде и Н.В.П д-р Киро

Свет

Наместо „Planned Parenthood“обвинет новинарот кој ја откри нелегалната трговија

Дејвид Далејден, новинар кој е одговорен за видео-снимките со обидите на Планирано Росителство да продаде органи на абортираните деца, се соочува со 20 години

Ватикан

Папата: Христијанинот има големо срце кое прима сè

Срцето на христијанинот е великодушно затоа што тој е дете на великодушниот Отец и сите ги прифаќа со отворени раце – рече папата Фрањо на светата Литургија

Ватикан

Папата го прими актерот Леонардо ди Каприо

Папата Фрањо во четврток 28 јануари 2016 година во аудиенција го прими познатиот актер Леонардо ди Каприо. Актерот на Папата му подари книга од холандскиот ренесансен сликар Хиеронимус Бош

Ватикан

Папата: Човечките ембриони не се отпаден материјал

Почитувајте ги сите живи битија посебно најслабите, науката никогаш не треба да преовладува над човекот. Тоа беше охрабрувањето на папата Фрањо на аудиенцијата со Италијанскиот комитет за Биоетика.

Ватикан

Папата во пораката за Великиот пост: Лудоста на семоќта ги одбива сиромашните

Да го живееме времето на Великиот пост во оваа Света година како поволен момент за преобраќање – поттикна папата Фрањо во пораката за Великиот пост

Свет

Пакистан: Се киднапираат христијанки и хиндуистки

Случаите на киднапирање девојки од сопствениот дом, кои припаѓаат на верско малцинство за потоа да се присилени на преминување на ислам и мажење, се типични за Пакистан,