Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата: Бог не е рамнодушен

Во Светото Писмо Божјото милосрдие е присутно во текот на целата историја на Израелскиот народ – истакна Светиот Отец во катехезата на Генералната аудиенција на 27 јануари на плоштадот Свети

Македонија

Гевгелија: Запознавање со верските заедници

Околу седумдесет ученици од 5 одделение при ОУ „Владо Кантарзиев“ –Гевгелија заедно со своите наставници на 26 јануари 2016 година ја посетија Католичката црква „Свети Петар и Павле“

Свет

Монголија го очекува својот прв свештеник

Една од најмладите и најмалите католички заедници во светот, Апостолската префектура Улан Батор во Монголија, наскоро треба да го добие првиот свештеник од монголскиот народ.

Ватикан

Папата го прими иранскиот претседател Рохани

За иранската геополитичка улога на Блискиот исток, за борбата против тероризмот и меѓурелигискиот дијалог, разговараа Светиот Отец и иранскиот претседател Хасан Рохани

Ватикан

Папата: Поделбите меѓу христијаните се рана на Христовото тело

Да се моли простување за поделбата меѓу христијаните кои прават „отворена рана на Христовото тело“ и да се моли простување за неевангелското однесување на христијаните едни кон други

Колумни Размислување Свет

Како ефикасно да управуваме со времето?

(…) Времето е едно од најдоброто и најкористеното алиби и оправдување за не завршена работа или за нешто на што не сме му посветиле доволно внимание. „Немав време…“

Ватикан

Папата Фрањо: Свештеникот е слуга Божји и татко на луѓето

Папата Фрањо во понеделник 25 јануари ги прими на аудиенција богословите од Папската богословија на Ломбардија по повод 50 годишнината од основањето

Ватикан

Папата ќе ја посети Шведска

Папата Фрањо на 31 октомври 2016 година ќе ја посети Шведска, а во Лунд ќе учествува во заедничката програма на Католичката црква и Светскиот лутерански сојуз

Свет

Католички самурај и маченик чекор поблиску до светост

Светиот Отец го одобри декретот за мачеништво на јапонскиот самурај од 16 век кој починал затоа што не сакал да се откаже од својата католичка вера.

Македонија

Прва света Литургија на неоерејот Ванчо Назов во Гевгелија

На 24 јануари 2016 година во Неделата по Богојавление во парохиската црква „Свети Петар и Павле„ – Гевгелија неоерејот Ванчо Назов, заедно со парохот о. Димитар Ташев,