Tag "бегалци"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата пристигна на Лезбос: Тажно патување

Светиот Отец слета на Лезбос. „Ова патување е означено со тага и тоа е важно: се работи за тажно патување. Одиме да се сретнеме со најголемата хуманитарна катастрофа по Втората

Ватикан

Папата Фрањо на 16 април ќе ги посети бегалците на Лезбос

Прифаќајќи ја поканата на цариградскиот екуменски патријарх Вартоломеј I и на грчкиот претседател Павлопулос, Светиот Отец во сабота, на 16 април, ќе го посети островот Лезбос, објави Прес службата на

Ватикан

Можна средба на Папата со бегалците на островот Лезбос

Според некои грчки медиуми папата Фрањо ќе направи кратка посета на островот Лезбос. На 14 или 5 април 2016 година Светиот Отец на островот ќе се сретне

Ватикан

Папата упати апел за бегалците

По молитвата Ангел Господов во недела 28 феруари 2016 година Светиот Отец потсети на драматичната состојба на бегалците погодени од војната и нехуманата ситуација.

Ватикан

Папата до бегалците: Не дозволувајте да ви ја украдат надежта

По молитвата Ангел Господов Светиот Отец потсети дека денес, 17 јануари се обележува Светскиот ден на мигрантите и бегалците, а во контекст на Светата година

Ватикан

Папата до дипломатите: Нема прекин на работата за мир

„На дипломатско ниво Светиот Престол никогаш нема да престане да работи, за да се слушне гласот на мирот до краиштата на земјата“. Ова е ветувањето на папата Фрањо

Македонија

Бискупот Стојанов го посети Транзитниот центар за мигранти во Гевгелија

Во среда, 16 декември 2015 година, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов во придружба на своите соработници се сретна со

Ватикан

Папата Фрањо се сретна со германските епископи

Папата Фрањо на средбата со германските епископи, изјави дека претстојниот Јубилеј на милосрдието е можност да „се откријат тајните на Исповедта и Евхаристијата.“

Ватикан

Црквата е повикана да ги прифати бегалците со дух на љубовта

На 12.ноември Папата ги прими словачките епископи, по повод нивната посета на Ад лимина и им порача дека Црквата е повикана да ги прифати бегалците

Ватикан

Папата: Мигрантите се луѓе кои бараат подобар живот

„Мигрантите се браќа и сестри кои бараат подобар живот, далеку од сиромаштијата, гладот, експлоатацијата и дискриминаторската распределба на ресурсите на планетата, кои треба да бидат фер распределени меѓу сите“.