Archive

Врати се на почетна
Ватикан Размислување

Очекувањата на денешните млади

Неодамна, на едно долго патување со воз, тројца млади момчиња, кои имаа отприлика по осумнаесет години, влегоа во мојот вагон. Некој постар човек ги пратил кај мене.

Размислување Сведоштва Свет

Мајка Тереза: Со колкава љубов даруваме

Настана немаштија за шеќер и сестрите дојдоа да ми кажат. Многу беа загрижени, што ниту една од нив не го забележа четиригодишното дете, кое ги посматраше.

Ватикан

Паролин: Божјото милосрдие е потребно не само на поединецот туку и на целото општество

Јубилејот на милосрдието претставува можност за примање милости кои изобилно се нудат на сите, за целото наше битие да го пренасочат кон Исус – рече кардинал Пиетро Паролин, Папскиот државен

Македонија

Бискупот Стојанов го прими новиот италијански амбасадор во Република Македонија

Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов се сретна со новиот италијански амбасадор во Република Македонија, г. Карло Ромео,

Uncategorized

Во Аргентина нападнати чесните сестрите на Мајка Тереза

Мисионерките на љубовта сместени во градот Мар дел Плата во Аргентина се нападнати и малтретирани  во нивниот дом.

Сведоштва

Сведоштво на монахиња која (чудесно) го преживеала земјотресот

Потресните сцени како последица на катастрофалниот земјотрес кој ја погоди централна Италија го опколија светот. Меѓу нив посебно внимание предизвика фотографијата на монахињата која со крваво лице лежи на улицата

Ватикан

Папата: На светот му се потребни милосрдни свештеници

На светот му се потребни милосрдни свештеници затоа што милосрдието го менува светот – истакна Светиот Отец во видео пораката до епископите од Латинска Америка и Карибите

Ватикан

Папата испрати порака до монс. Антонио Сети

Папата Фрањо испрати порака до монс. Антонио Сети епископ на италијанската бискупија Вентимиглија- Сан Ремо со која се заблагодарува за напорите на бискупската заедница

Ватикан

Порака на Папата за 50. Светски ден на мирот

„Ненасилство: политчки стил за мир“ е насловот на пораката на Папата по повод 50. Светски ден на мир. „Насилството и мирот во принцип се два спротивни начини за градење на

Ватикан

Папата оствари средба со основачот на фејсбук Цукерберг

Светиот Отец на 29 август 2016 година се сретна со Марк Цукерберг основач и главен извршен директот на Фејсбук и неговата сопруга Присила Чан