Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата повторно упати апел за мир во Сирија

Папата при крајот на Генералната аудиенција на 28 септември 2016 година го повтори својот апел до конфликтните страни за мир во „саканата“ и измачена Сирија

Ватикан

Никој не е исклучен од можноста за Божјото простување

Светиот Отец на Генералната аудиенција во среда 28 септември 2016 година зборуваше за Исусовото откупување и простувањето на крстот и за важноста човекот да се отвори за неговиот повик и

Македонија

Благодарници за членовите од Католичката Црква

Во среда 28 септември 2016 година Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија во просториите на бискупската резиденција во Скопје

Ватикан

Папата изрази сочуство по повод смртта на Шимон Перес

Папа Фрањо до претседателот на Израел, Реувен Ривилин, како и на целиот израелски народ упати телеграма со сочуство по повод смртта на поранешниот претседател на државата Израел

Ватикан

Папата Фрањо се сретна со претседателот Џозеф Кабила

Папата Фрањо на 26 септември 2016 година во аудиенција го прими претседателот на Демократска Република Конго, Џозеф Кабила кој потоа се сретна со надбискупот

Свет

Колумбија: Потпишан договор за мир меѓу владата и бунтовниците

„После повеќе од пола столетие заврши страшната ноќ на насилствата“, на 26.09.2016 навечер рече колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос во Картагена.

Uncategorized

Скопје: Духовни вежби за свештениците од Апостолскиот егзархат во Македонија и Скопска бискупија

Во попладневните часови во вторник, 27 септември 2016 година во бискупската резиденција во Скопје се одржуваат годишни духовни вежби за свештеници.

Ватикан

Папата: Надмини ја духовната сувост со молитва

Што се случува во нашето срце кога ќе нè зафати „духовна сувост“? – праша папата Фрањо на светата Литургија на 27 септември 2016 година зборувајќи за Јов

Свет

Алепо: Деца молат за престанување на убивање на деца

Стотици христијани и муслимани, момчиња и девојчиња од Алепо на 6 октомври оваа година ќе се сретнат за да молат за престанување на убивањето

Ватикан

Папата ја поддржа Црквата во Мексико во борбата за семејството

Папата Фрањо на крајот од молитвата Ангел Господов на 25 септември 2016 година ги поддржа мексиканските епископи и напорите на Црквата и тамошното општество во борбата за благосостојбата на семејството