Archive

Врати се на почетна
Македонија

Најава: Прослава на патрониот празник Пресвето Срце Исусово во Скопје

Во Годината на милосрдието, а по повод патронот на Скопската бискупија и катедрална парохија „Пресвето Срце Исусово“ – Скопје во петок, 3 јуни 2016 година ќе се служи Света Миса

Ватикан

Папата: Црквата е слободна во Духот, а затворена во законот

Во своето одење во верата Црквата и секој христијанин треба да внимаваат да не се затворат во системот на нормите, туку треба да дадат простор на „сеќавањето“

Ватикан

Папата: Во дијалогот сите победуваат

Папата Фрањо во неделата на 29 мај 2016 година попладне во синодската сала во Ватикан ги прими претставниците на повеќе од 40 универзитети од целиот свет кои се дел од

Свет

Германија: Екуменска декларација за Меѓукултурната седмица 2016

Во Германија e објавена „Заедничка декларација на Црквите за меѓукултурната седмица 2016“, чие мото е „Разликите се најдоброто нешто во согласност со изедначената мисла”.

Македонија

Во капелата на Блажена Мајка Тереза се служеше Мајска Набожност

Во понеделник, 30 мај 2016 година во капелата на Блажена Мајка Тереза во Радово се служеше молебен до Пресвета Богородица. Во присуство на бројни верници побожноста ја предводеше о. д-р

Ватикан

Папата до ѓаконите: Служете надминувајќи го распоредот

Кој го навестува Исуса повикан е да служи, а кој служи го навестува Исуса. Не може да се одвојат „апостол“ од „служител“ – истакна папата Фрањо на светата Литургија која

Ватикан

Папата се сретна со Хеба де Бонафини

Папата Фрањо на 27 мај 2016 година во домот Света Марта се сретна со Хеба де Бонафини основателка и претседателка на Мајките на Мајскиот плоштад здружение кое го основале мајки

Ватикан

Децата од Сирија го повикуваат целиот свет да моли за мир

Меѓународниот ден на детето ќе биде во Сирија можност за посебна молитва која ќе ги обедини католичките и православните заедници. Заедно ќе молат за мир чии протагонисти ќе бидат токму

Ватикан

Папата се сретна со децата кои со воз дојдоа од Калабрија

Од италијанската покраина Калабрија на 28 мај 2016 година во Ватикан пристигна воз полн со деца од различни раси и религии. Папскиот совет за култура овогодинешниот „Воз за деца“