Archive

Врати се на почетна
Свет

Француските епископи за трудовата реформа

Католичката црква во Франција инсистира на „итно враќање на мирот“ и го промовира дијалогот, кој може да помогне за надминување на логиката на судирите,

духовнитекстови Размислување Свет

Лурд: Вистинско место на молитва

Каде се наоѓа Лурд? Лурд се наоѓа во јужна Франција под Пиринеите близу до границата со Шпанија. Денес е најпознатото Богородично светилиште во светот. Вистинско место на молитва.

Ватикан

Страдањето не се отстранува убивајќи го човекот кој страда

Папата повика да се шири поимот наука, кој се става во служба, а не кој поради селекција и културата на отфрлање ги предлага само патиштата на смртта, со уверување дека

Ватикан

Папата за 100 годишнината од „Денот на Католиците“

Со видеопораката на папата Фрањо, од 25 мај во Лајпциг започнаа свеченостите по повод 100 годишнината на „Денот на германските католици“ (Католикентаг).

Ватикан

Папата: Да молиме без престанок

Евангелието нè учи дека е потребно „секогаш да молиме и никогаш да не ја изгубиме вербата“ – потсети папата Фрањо на Генералната аудиенција на 25 мај 2016 година.

Uncategorized Свет

Калдејската Црква: Посланието на свештениците во Ирак

Непосредно со Годината на Милосрдието, која ја прогласи папата Фрањо, Калдејската црква, и покрај длабоката криза која го зафати Ирак, подготвува средба на клерот на кој ќе се разговара

Македонија

Статуата Марија од Назарет пристигна во Скопје

Статуата на Марија од Назарет во среда 25 мај 2016 година пристигна во Скопската катедрала „Пресвето Срце Исусово“ каде веднаш беше изложена.

Ватикан

Папата: Светоста не може да се купи ниту да се продаде

Треба непорочно да се оди во Божјото присуство – поттикна папата Фрањо во проповедта на светата Литургија на 24 мај 2016 година. За да се оди по патот на светоста,

Свет

Епископите од Мексико: „Не“за хомосексуалните бракови во Уставот

Мексиканските епископи се обратија со соопштение по повод изјавата на претседателот Енрике Пенја Нието дека ќе предложи да бидат признаени во Уставот браковите на парови од ист пол.

Ватикан

Папата Фрањо испрати порака до Светскиот хуманитарен самит

Папата Фрањо испрати порака до Светскиот хуманитарен самит кој се одржа од 23 до 24 мај во Истанбул. Самитот го свика генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-Мун.