Archive

Врати се на почетна
Македонија

Бискупот Стојанов ја подели Светата Тајна Женидба на пет брачни парови

На 28 мај 2016 во парохиската црква Свето Благовештение во Штип монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и апостолски егзарх во Македонија ја предводеше Светата Литургија

Македонија

Прва Света Причест во Чанаклија

На 29 мај во црквата посветена на Великомаченикот Георги Победител во Чанаклија, Прва Света Причест примија седум првопричесници.

Ватикан

Паролин ја затвори јубилејната година за свети Филип Нери

Кардинал Пиетро Паролин Папскиот државен секретар на 26 мај 2016 година со света Литургија во црквата Света Марија во Валичела во Рим попозната како Нова Црква ја затвори јубилејната година

Македонија

Мајска набожност во капелата на Марија од Назарет

Во сабота 28 мај 2016 Мајската набожност во парохијата Радово се одржа во капелата на Марија од Назарет, а Молебенот во чест на Пречиста Дева Марија го предводеше парохот о.

Македонија

Радово: Духовна обнова за Богопосветени лица

Во сабота на 28 мај 2016 во Радово беше одржана – Духовна обнова за Богопосветени лица. Тоа беше втора средба во Јубилејната Година на Милосрдие,

Македонија

Видео: Биди минстрант

За време на средбата со волонтерите на Католици.мк на 27 мај 2016 година во салата на парохијата Свети Иван Крстиел – Струмица е промовиран видео записот „Биди министрант“

Македонија

Струмица: Средба на волонтерите на Католици.мк

Во петок 27 мај 2016 година во просториите на парохијата Свети Иван Крстител – Струмица, Католици.мк во соработка со Светлина – христијанско списание и Радио Ватикан

Ватикан

Папата: Внимавајте верата да не стане идеологија

Папата Фрањо на 27 мај 2016 година во аудиенција ги прими учесниците на Генералниот капитол на Малите дела на Божјата провидност, конгрегација која што ја основал дон Луиџи Орионе.

Ватикан

Папата: „Да ги „прекршиме“ своите животи за ближните

На светата Литургија за празникот на Пресветата Евхаристија, папата Фрањо потсети дека светците ги „скршиле“ своите животи за другите, правејќи го со тоа знакот на љубовта за целиот свет.

Македонија

Скопје: Прославен празникот на Евхаристијата

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје на 26 мај 2016 година, на  празникот Пресвето тело и крв Христова – Телово, свеченото Евхаристиско славење