Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата им го честиташе Велигден на источните христијани

Послео пладневната молитва Царице Небесна, папата Фрањо го честиташе Велигден на источните христијани кои денес го слават и повика на мир во Сирија.

Македонија

Велигден во Нова Маала и Чанаклија

Радосната вест за Христовото Воскресение се прослави со света Литургија во парохијата Успение на Пресвета Богородица, Нова Маала и во филијалата Свети Великомаченик Георги во Чанаклија.

Македонија

Архиепископот Цирил Васиљ за Велигден служеше во Радово

На првиот ден Велигден во парохиската црква „Свети Пророк Илија“ во Радово се служеше Архиерејска света Литургија со која чиноначалствуваше Неговото Високо Преосвештенство д-р Цирил Васиљ,

духовнитекстови Размислување Свет

Воскресение – Бог на надежта

 (…)Во сите воскресни настани кои ни ги дават евангелијата доаѓаме во допир со жените кои одат на гробот и го среќаваат воскреснатиот Господ. Жените стануваат првите сведоци на воскресението.

Ватикан

Христос Воскресна – навистина воскресна

 Христос воскресна од мртвите, со смрт – смртта ја победи и на сите во гробовите – живот им дарува.

Македонија

Свечено прославен празникот Воскресение Христово во Катедралната црква во Струмица

Веста за Воскресението Христово на полноќ во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ ја објавија архиепископот Цирил Васил СЈ, Секретар  на Конгрегацијата за Источни цркви и епископот Киро Стојанов.

Ватикан

Папата: Исповедниците нека бидат татковци, а не мачители

Да го прифатиме повикот за да се помириме со Бог за да станеме нови созданија и да можеме да зрачиме со Неговото милосрдие меѓу браќата, меѓу народот – поттикна папата

духовнитекстови Размислување Свет

Воскресението: Печат на мирот и радоста во тебе и во мене

Со ова кратко размислување, Католици.мк на сите свои читатели им го честита празникот Воскресение Христово. Христос Воскресе – навистина воскресе!