Archive

Врати се на почетна
Македонија

Статуата Марија од Назарет доаѓа во Скопје

Статуата Марија од Назарет доаѓа во Катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје на 25 мај во 18.00 часот и ќе се задржи до 27 мај 2016 година.

Ватикан

Папата се сретна со Големиот имам Ал-Азхар

На 23 мај 2016 година во 12 часот во Апостолската палата Светиот Отец го прими во аудиенција Големиот имам Ал-Азхар, Ахмед Мухамед Ал- Тајеб.

Македонија

Младите од Петралинци на ходочастие во Скопје

На 22 мај 2016 година младите од парохијата „Свети Кирил и Методиј“ од Петралинци заедно со својот парох о. Ѓорѓи Појразов се упатија на ходочастие во Скопје.

Македонија

Прва света Причест во парохијата Успение на Пресвета Богородица – Струмица

На 22 мај 2016 година во парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица на светата Архиерејска Литургија, која ја предводеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов,

Ватикан

Папата: Бог е семејство на три Личности

Преку Крштението Светиот Дух ни го вметна во срцето и самиот Божји живот кој е заедништво на љубовта. Бог е „семејство“ на три Личности кои така се сакаат и прават

Свет

Децата молеа за мир во Македонија и поминаа низ Светата врата на милосрдието во катедралата во Скопје

На 21 мај 2016 година во катедралната парохија „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје беше организирана работилница за деца во рамките на Годината на милосрдието

Македонија

Статуата Марија од Назарет испратена од Струмица за Гевгелија

По 30 часа „молитвен маратон“ во парохиската црква Свети Иван Крстител – Струмица статуата Марија од Назарет, во попладневните часови, во недела 22 мај 2016 година свечено е предадена на

Македонија

Епископот Стојанов служеше света Литургија по повод Марија од Назарет

Во сабота 21 мај 2016 година Н.В.П. монс.  д-р Киро Стојанов во парохиската црква „Свети Иван Крстител“ – Струмица служеше света Литургија по повод престојот на статуата  Марија од Назарет.

Македонија

Статуата Марија од Назарет пристигна во црквата Свети Иван Крстител – Струмица

Во сабота 21 мај 2016 година статуата на „Марија од Назарет“ свечено е пречекана во парохиската црква „Свети Иван Крстител“ во Струмица.  Откако статуата на Марија од Назарет е внесена

Македонија

Бискупот Стојанов го прими ректорот на Папскиот Универзитет „Урбаниана“

На 19 мај во Бискупската резиденција  во Скопје, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх монс. д-р Киро Стојанов го прими ректорот на Папскиот Универзитет „Урбанијана“ во Рим монс. професор Алберт Тревисол.