Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Римската Црква е основана врз крвта на светите Петар и Павле

По Литургијата на празникот свети Петар и Павле, Папата од прозорецот на Апостолската палата ја предводеше молитвата Ангел Господов и ги повика верниците

Ватикан

Папата оддаде почит за храброста на апостолите Петар и Павле

„Денес Црквата има потреба од учители на верата, молитвата и христијанско сведоштво“.Со овие зборови папата Фрањо им ги положи светите палиуми на рамениците на 46 нови архиепископи митрополити од целиот

Македонија

Средба на верниците од Радово и Ново Делчево

Во недела 28 јуни 2015 парохијата Свети Пророк Илија – Радово беше посетена од група верници од парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ – Ново Делчево,

Македонија

Децата од Свети Иван Крстител во посета на Дојран

Децата од веронаучната група при парохијата Свети Иван Крстител – Струмица во понеделник 29 јуни со посета на Дојран ја завршија веронаучната година.

Размислување Свет

Преобраќање

(…) Знам, би требло многу во себе да променам. Чувствувам дека ваков начин на живот не е добар, не е убав, но… Секако, гледам дека односите во моето семејство не

Македонија

Во Кичево се одржа Маријаполи 2015

Од 25 до 28 јуни 2015 година во Кичево се одржа Маријаполи во организација на фоколарините на движењето Делото на Марија. Оваа година Маријаполи се одржа на тема:

Ватикан

Папата Фрањо формира Секретаријат за комуникации

Папата со ‘мото проприо‘ основа Секретаријат за комуникација, ново тело во Римската курија во кое ќе влезат Папскиот совет за комуникации, Канцеларијата за печат при Светиот Престол

Ватикан

Папата: Не престанувам да се молам за единство

„Никогаш не престанувам да се молам на Бог, за да можеме еден ден да учествуваме заедно на евхаристиската трпеза“. Ова го истакна папата Фрањо во говорот, пред делегацијата на Вселенската

Ватикан

Папата: Во секој брат и сестра да го откриеме Исусовото лице

Една недела пред апостолската посета на Латинска Америка папата Фрањо на народот во Еквадор, Боливија и Парагвај упати видео-порака во која им ја изразува својата близина и добродушност.

Ватикан

Папата: Да се почитува жената

Почитување на улогата на жените во Црквата и општеството. Тоа беше охрабрувањето на папата Фрањо упатено за време на аудиенцијата со претставничките на Меѓународната католичка