Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Објавено логото за јубилејот 2025 година – „Поклоници на надежта“

Логото за јубилејот 2025 година – „Поклоници на надежта“ е објавено во Ватикан во вторник, 28 јуни 2022 година.

Ватикан Вести

Папата: Нема христијани од прв и втор ред, сите се повикани

На празникот Свети Петар и Павле, папата Фрањо ја предводеше светата Литургија во ватиканската базилика, а пота им врачи палиуми на 44 нови надбискупи митрополити.

Ватикан Вести

Папата: Од апостолите Петар и Павле учиме да веруваме дури и во неволја

На празникот на светите заштитници на Рим, маченици, Папата во своето пладневно обраќање, според традицијата, се осврна на нивното постепено созревање како христијани, на противречностите на Петар и на сомнежите

Ватикан Вести

Папата жали за трагедијата на мигрантите во Мелила и Тексас

Папата Фрањо на Твитер изрази сочувство за двете неодамнешни трагедии што ги погодија мигрантите во Мелила и САД, а упати и молитви за жртвите. Папата го повикува Господ да ни

Ватикан Вести

Кардиналот Паролин во Демократска Република Конго и Јужен Судан

Посетата на Папскиот државен секретар во ДР Конго и Јужен Судан ќе се одржи меѓу 1 и 8 јули како знак на близината на Папата со саканото африканско насление, кое

Ватикан Вести

Папата ги поттикна младите добро и одговорно да го искористат слободното време

Во видео порака објавена во Соренто во рамки на неделата посветена на првиот светски самит на кој младите се среќаваат со лидерите на секторот за туризам, папата Фрањо ги поттикнува

Вести Македонија

Маријаполи на Пониква

Во сабота на 2 јули на Пониква, Движењето на Фоколарите или Марииното Дело организира годишна летна средба, т.н. Мариjаполи, со мото „На пат кон Бога, сите заедно“. Програмата вклучува духовна

Вести Македонија

Струмица: Свештеничка молитвена средба

Во понеделник 27 јуни 2022 година во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица се одржа Свештеничка молитвена средба за свештениците од Струмичко – скопската епархија, која ја предводеше

Ватикан Вести

Папата до неокатехумените: Одете заедно со епископот, тој е поглавар на локалната црква

Папата Фрањо во понеделник 27 јуни 2022 година во салата на Павле VI ги прими членовите на Неокатехуменскиот пат и испрати 430 семејства во послание во најсиромашните и најсекуларизираните области

Вести Македонија

Именувања, разрешувања и преместувања во Струмичко – скопската епархија

Врз основа на декрет на Н.В.П. монс. Киро Стојанов ги објавуваме разрешувањата именувањата и преместувањата во Струмичко – скопската епархија Успение на Пресвета Богородица, кои се со важност од 1