Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Програмата на Папата за јуни и јули

Објавен е календарот на следните обврски на Папата, вклучувајќи ја Светската средба на семејства во јуни и Апостолските патувања во Демократска Република Конго, Јужен Судан и Канада во јули.

Ватикан Вести

Молитвената накана на папата Фрањо за јуни посветена на семејството

Семејството е во центарот на видеото на Папата со молитвена накана за јуни, подготвено од Папската светската молитвена мрежа. Папата Фрањо потсетува на претстојната Светска средба на семејствата во Рим

Вести Свет

Телото на блажениот Карло Акутис ќе биде трајно изложено во Асизи

Бискупот на умбрискиот град Асизи, монс. Доменико Сорентино, истакна дека младиот Акутис и свети Фрањо се можност за средба со Исус

Ватикан Вести

Честитки од Папата до кралицата Елизабета за 70-годишното владеење

Папата Фрањо упати честитка до британската кралица Елизабета по повод платинестиот јубилеј и 96. роденден, во која ги ветува неговите молитви за просперитет и мир. Светиот Отец уште во март

Вера Духовност

Слово на животот, јуни 2022

„Ти си Господ мој; без Тебе, нема блаженства за мене.“ (Пс 16[15],2).

Ватикан Вести

Папата: Украинската пченица да не се користи како воено оружје!

Папата Фрањо упати апел до меѓународната заедница да не дозволи актуелниот конфликт да го изгладне најсиромашното население поради блокирањето на извозот на пченица од Украина, еден од најголемите светски производители

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Староста не треба да се крие, таа е „училиште на кревкоста“

Во катехезата на Генералната аудиенција во среда 1 јуни 2022 година, Папата ја истакна потребата од реформи во цивилизацијата и политиката кои ги маргинализираат староста и болеста. Од постарите, рече

Вести Свет

Европскиот шампион Реал Мадрид го однесе трофејот од Лигата на шампионите пред Богородица

Традиционално кога Реал Мадрид ќе освои важна титула, го носат својот трофеј во знак на благодарност на Богородица од Алмудена, заштитничката на градот Мадрид. Оваа година Реал Мадрид ги освои

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Молитвата може да ја промени судбината на светот

Во базиликата Света Марија Велика, Папата на последниот ден од месецот посветен на Богородица ја предводеше Светата Бројаница за мир во светот. Светиот Отец се помоли Дева Марија да ги

Ватикан Вести

Програма за Апостолското патување на папата во ДРК и Јужен Судан

Програмата на 37. Апостолско патување на папата Фрањо, што ќе се одржи на почетокот на јули годинава, ќе опфати две земји и ќе има екуменска димензија.