Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Кратењата во здравството е срам за човештвото

Постојат три „противотрови“ кои ги предоложи папата Фрањо до управителите на Конфедерацијата на Federsanità за да се промовираат патишта на социјално – здравствена и социјална – асистенцијална интеграција: близина, интегритет

Вести Македонија

Средба на деца во организација на Движењето на Фоколарите

Во сабота, 4 јуни 2022 година, во парохискиот центар во Секирник се одржа средба на деца во организација на Движењето на Фоколарите. Средбата е дел од глобалната иницијатива Global meeting

Ватикан Вести

Папата: Светиот Дух вдахновува отворена, гостопримлива Црква

Во проповедта на Светата Литургија за Педесетница, предводена од кардиналот Џовани Батиста Ре, декан на Кардиналскиот колегиум, во ватиканската базилика, папата Фрањо рече дека учиме од Светиот Дух каде да

Вести Македонија

Света Потврда во Куманово и Скопје

Во пресрет на празникот Духовден – Педесетница, Н.В.П. монс. Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх во парохија „Свети Иван Крстител“ во Куманово на четири млади им ја

Ватикан Вести

Царице небесна: Благодарение на Светиот Дух, верата е секогаш млада

Пред молитвата Царице небесна, папата Фрањо ги поттикна верниците во тешките моменти да го повикуваат Светиот Дух, читајќи го Евангелието. И се фокусираше на богатството на празникот Педесетница и истакна

Ватикан Вести

Папата до лидерите на народите: Не водете го човештвото во пропаст!

По молитвата Царице небесна, папата Фрањо повторно апелираше за крај на војната во Украина, мислејќи и на рибарите и работниците казнети од конфликтот; тој изрази и задоволство од прекинот на

Ватикан Вести

На 28 август папата Фрањо ќе ја посети Аквила

Папата ќе ги поздрави семејствата на жртвите од земјотресот во 2009 година и ќе служи Света Литургија во базиликата Света Марија – Колемаџо, со обред отворање на Светата врата. Надбискупот

Ватикан Вести

Папата: Сакам да одам во Украина, го чекам вистинскиот момент за тоа

Папата Фрањо во Ватикан се сретна со околу 160 девојчиња и момчиња, учесници на „Детскиот воз“, кој во рамки на иницијативата „Предворје на народите“ го организира Папскиот совет за култура.

Вера Проповеди

Недела на Светите Отци

Се наоѓаме во еден исклучително убав период од литургиската година, имено периодот помеѓу Вознесението Господово и Педесетница односно Духовден. И тој период како што знаете посебно е наменет за молитва,

Ватикан Вести

Папата: Црквата е караван од браќа на патот за единство

Претстојниот празник Духовден ни зборува дека единството е дар, склад, одење, послание. Ова го истакна папата Фрањо, кој во Ватикан прими дваесетина млади свештеници и монаси, членови на Источните православни