Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо ја спомна убиената сестра Луиза Дел Орто

На крајот од молитвата Ангел господов на 26 јуни 2022 година, папата Фрањо ја спомена сестра Луиза Дел Орто од Малите сестри од Евангелието, која во сабота 25 јуни 2022

Ватикан Вести

Ангел Господов: Смиреноста и трпението на Исус се начин да се прави добро, дури и среде тешкотии

Во размислувањето пред молитвата Ангел Господов, папата Фрањо се осврна на негативниот став што се појавува кај нас кога дарувајќи се за добро, наидуваме на затворена врата или недоразбирање. Тогаш

Ватикан Вести

Молитви на Папата за Еквадор и Украина

Еквадор и Украина се земјите на кои папата Фрањо потсети на крајот од молитвата Ангел Господов, во недела 26 јуни 2022 година. Еквадор се соочува со социјални тензии кои доведоа

Ватикан Вести

Папата до семејствата: Црквата е со вас, Црквата е во вас!

Привршува 10. Светска средба на семејствата во саботата доцна попладне, 25 јуни 2022 година, на плоштадот Свети Петар со света Литургија, која ја служеше префектот на Дикастеријата за лаици, семејство

Вести Македонија

Прва Света Причест – на празникот на Пресветата Евхаристија во парохијата Свети пророк Илија во Радово

Бискупот Стојанов, по повод празникот на Пресветата Евхаристија и Првата Света Причест во парохијата „Свети Пророк Илија“ – Радово, ја предводеше светата Архиерејска литургија во сослужение со парохот и декан

Вести Македонија

Струмица: Вечер со Богородица и семејствата

Во сабота вечерта, 25 јуни 2022 година во дворот на црквата „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица Н.В.П. монс. Киро Стојанов ја предводеше светата Бројаница на настанот „Вечер со

Вера Проповеди

Појдете по Мене

Неделно размислување за Евангелието наменето за Втората недела по Педесетница, според евангелистот Матеј 4,18-23

Ватикан Вести

Во Рим започна 10. Светска средба на семејства

Десеттата светска средба на семејствата започна во среда, на 22 јуни, во Рим со Фестивал за семејства со учество на папата Фрањо.

Вести Македонија

Најава: Вечер со Богородица и семејствата

Во дворот на парохијата „Раѓање на свети Иван Крстител“ – Струмица во сабота 25 јуни 2022 година со почеток во 20.15 часот ќе се одржи настанот „Вечер со Богородица и

Ватикан Вести

Редовниот состанок на Кардиналскиот совет се одржа преку интернет врска

Јунскиот состанок беше посветен на спроведувањето на новата Апостолска конституција за Римската курија и подготовките за конзисториумот што треба да се одржи кон крајот на август.