Archive

Врати се на почетна
Вера Духовност

Зошто јуни е посветен на Пресветото Срце Исусово?

Побожноста кон Пресветото Срце претставува голем историски израз на побожностите на Црквата кон Исус Христос својот Свршеник и Господ. Таа бара темелен став кој се состои во преобраќање и надоместување,

Ватикан Вести

Папата најави средба со претставници на христијанските заедници од Либан

Помирна иднина за Либан, земјата на кедрите, каде состојбата е сè позагрижувачка, побара Папата во пладневното обраќање после молитвата Ангел Господов на 30 мај 2021 година, при што го објави

Ватикан Вести

Ангел Господов: Пресвета Троица е тешко сфатливо таинство, важно е да се живее единството

Бог е заедница и тоа единството е од суштинско значење за христијанинот – истакна папата Фрањо пред молитвата Ангел Господов во недела 30 мај 2021 година на плоштадот Свети Петар

Uncategorized

Најава: Молебен пред статуата на Пресвета Богородица во Струмица

Во понеделник 31 мај 2021 година со почеток во 20.00 часот парохијата „Раѓање на свети Иван Крстител“ – Струмица и Радио Марија ве повикуваат да се придружите на молебенот до

Вести Македонија

Во Паљурци се молеше Молебен до Пресвета Богородица Утешителка

Во недела 30 мај 2021 година парохијата „Свети Кирил и Методиј“ – Богданци организираше поклонение во Паљурци до црквата „Пресвета Богородица Утешителка“, каде по пристигнувањето се молеше Молебен до Богородица.

Вера Проповеди

Недела на Самарјанката

Почнувајќи од оваа недела, Литургијата на Црквата нè подготвува за празникот Света Троица, за празникот Слегување на Светиот Дух, бидејќи помина половина од времето помеѓу Воскресението Христово и моментот на

Вести Свет

Дрвената црква во Романија ја освои наградата на Европската Унија за културно наследство Europa Nostra’

Црквата во Уржа посветена на Навестувањето на Блажена Дева Марија и на Арахангел Михаил е градена од 1757 до 1785 година.

Ватикан Вести

Благодарност на Папата на сестра Норме, „ангелот“ на мигрантите на границата меѓу Мексико и САД

Папата Фрањо преку видео порака сакаше да ѝ се заблагодари на Исусовата мисионерка и директорка на Католичката добротворна мрежа (Catholic Charities) во Долината Рио Гранде за нејзиниот труд во работата

Вести Свет

Колумбиски епископ ги повикува свештениците на мирно посредување

Епископот Хозе Роберто Оспина Леонгомез во пастирското писмо ги повика свештениците од својата бискупија Буга да бидат „мостови на мирот“ во Колумбија во која протестите против владата на претседателот Иван

Вести Македонија

Најава: Молебен до Богородица во Паљурци

Во недела 30 мај 2021 година со почеток во 18.00 часот, парохијата „Свети Кирил и Методиј“ – Богданци ве повикува на Молбен до Пресвета Богородица – Утешителка, кој ќе се