Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Турксон: Да бидеме еколошки раѓани и да ги отфрлиме сомнителните однесувања

Префектот на Дикастеријата за промовирање на интегрален човеков развој кардиналот Петер Турксон го претстави во канцеларијата за печат на Светиот Престол проектот насловен „Laudato si’ Action Platform“, кој следните седум

Ватикан Вести

Молитва до Богородица за да ги разврзе чворовите кои го мачат човештвото

Осаменост, невработеност, семејно и општествено насилство, но и човечки напредок достапен на сите и нов силен полет во пасторалот. Различни ситуации се доверени на Мајка Божја во молитватаБбројаница со која

Ватикан Вести

Пет години од месечните видео пораките на Папата со молитвена накана

По повод пет годишнината од иницијативата создадена со цел во целиот свет да се споделат молитвените накани на Папата, меѓународниот директор на Папската молитвена мрежа ја објасни причината за сѐ

Ватикан Вести

Надбискупот Рош е новиот префект на Конгрегацијата за богослужби и Свети Тајни

Папата Фрањо на чело на Конгрегацијата за богослужби го постави надбискупот Роше кои до сега ја имаше должноста секретар, а на таа должност го именува епископот на Тортоне монс. Витори

Вести Свет

Меѓународна конференција за единство на христијаните

Со Меѓународната онлајн конференција која ќе се одржи на 28 и 29 мај 2021 година Движењето на фоколарите ќе одбележи 60 одини дијалог меѓу верниците од различни Цркви. Придонесот на

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими претседателот Пендаровски

Папата Фрањо на 27 мај 2021 година го прими во аудиенција претседателот Стево Пендаровски, кој престојува во посета на Италија и Светиот Престол Столица, по повод манифестацијата „Македонија во чест

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Бог ја слуша секоја молитва

На Генералната аудиенција во среда 26 мај 2021 година, папата Фрањо зборуваше за „радикалниот приговор“ на оној кој моли, а навидум неговите молитви не се услишани и потсети дека во

Вести Свет

Четири лица загинаа во напад на Католичка црква во Мјанмар

Во напад на армијата на Мјанмар врз Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во понеделник 24 мај 2021 година, се убиени четири лица. Нападот се случил во раните утрински часови во

Ватикан Вести

Папата испрати видео порака по повод започнувањето на акцискиот план „Лаудато си“

Во вторник, 25 мај 2021 година, Папата Фрањо испрати видео порака, по повод почетокот на Акционата платформа Лаудато си. Од Божјите раце добивме градина, не можеме на нашите деца да

Ватикан Вести

Папата ги покани бездомниците и мигрантите на филмска вечер

Папата Фрањо на 24 мај 2021 година се сретна со бездомници и мигранти во Ватикан, кои ги покани да присуствуваат на филмот „Фрањо“ во салата за аудиенција.