Tag "Чанаклија"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Епископот Стојанов за Велигден служеше во Чанаклија и Радово

На 16 април 2023 година, првиот ден од празникот Воскресение Христово – Велигден, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов служеше света архиерејска Литургија во црквата

Вести Македонија

Агапе во Чанаклија

Во среда на 21 септември 2022 година, на празникот Раѓање на Пресвета Богородица – Мала Богородица, во филијалната црква „Свети великомаченик Ѓорги“ во Чанаклија, се служеше света Литургија, која ја

Вести Македонија

Во Чанаклија прославен патрониот празник на Црквата

Во петок, 6 мај 2022 година во филијалната црква посветена на Светиот великомаченик Ѓорѓи во Чанаклија, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко-скопски епарх служеше Света архиерејска Литургија

Вести Македонија

Деканска посета на Сарај и Чанаклија

Во сабота 26 март 2022 година, во склоп на Синодалниот од, парохијата Свети Великомаченик Димитриј – Сарај и филијалата Свети Великомаченик Ѓорги – Чанаклија беа посетени од страна на отец

Вести Македонија

Верниците од Чанаклија се приклучија на синодалниот пат

На 14 ноември 2021 година во филијалната црква „Свети великомаченик Ѓорги“ во Чанаклија се одржа втората по ред средба со верниците во рамки на синодалното патување. Средбата започна со молитва

Вести Македонија

Прва Причест во Чанаклија

Во неделата на 27 јуни 2021 година во филијалната црква „Свети Великомаченик Ѓорги“ – Чанаклија, две деца од село Чанаклија примија Прва света Причест. Тие во изминатиов период духовно се

Вести Македонија

Молитвено – пешачење за правата на децата

Во сабота на 02 jуни 2018 година, по иницијатива на децата и младите од парохијата „Свети пророк Илија„ од Радово, беше одржано пешачење до црквата „Свети великомаченик Ѓорѓи“ во Чанаклија

Вести Македонија

Прославен патрониот празник во Чанаклија

На 6 мај 2018 година во црквата „Свети великомаченик Георги“ во Чанаклија со света Архиерејска Литургија предводена од Н.В.П монс. д-р Киро Стојанов,

Вести Македонија

Благодарствена Света Литургија за завршената ловна сезона

На 4 февруари 2018 година, во парохиската црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Нова Маала, и во филијалната црква „Свети Великомаченик Георги“ во Чанаклија, се служеше благодарствена Света Литургија за

Вести Македонија

Божиќ во Нова Маала и Чанаклија

Со полноќните Свети Литургии во парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ во Нова Маала