Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Кардинал Пуљиќ упати честитка до епархот Стојанов

По повод воздигнувањето на Апостолскиот егзархат во епархија на 28 јуни 2018 година честитки до Н.В.П. д-р Киро Стојанов упати кардинал Винко Пуљиќ, надбискуп и митрополит Врхбосански.

Ватикан Вести

Единствениот вистински опис на Исус е „Син Божји“

На празникот на светите апостоли Петар и Павле, заштитници на Рим, папата Фрањо на 29 јуни 2018 година ја предводеше пладневната молитва Ангел Господов и потсети на улогата на првиот

Ватикан Вести

Папата: Славата и Крстот со Исус одат заедно и не може да се одвојат

Предводејќи го литургиското славење на празникот на светите Петар и Павле, папата Фрањо на 29 јуни 2018 година за време на проповедта истакна: Благодарејќи на Господовото помазание, секој јарем е

Вера Семејство

Што вашите деца ќе паметат за вас

Чувството на сигурност, целосното внимание, начинот на однесување кон брачниот другар, потикнувачките зборови, семејните традиции … тоа се нештата кои децата ќе ги паметат.

Ватикан Вести

Папата со новите кардинали го посетија почесниот папа Бендикт XVI

Папата Фрањо заедно со новоименуваните кардинали по завршувањето на редовниот јавен конзисториум, кој се одржа на 28 јуни 2018 година го посетија почесниот папа Бенедикт XVI во манатсирот

Ватикан Вести

Авторитетот на пастирот да го има вкусот на Евангелието

На редовниотјавен конзисториум на кој во Кардиналскиот колегиум се вброени 14 нови кардинали, папата Фрањо ги поттикна да не попуштаат пред љубомората,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Католиците и православните нека одат сè повеќе заедно

Папата Фрањо на 28 јуни 2108 година, пред празникот на светите апостоли Петар и Павле во Ватикан ја прими делагацијата на екуменскиот патријарх Вартоломеј и Светиот Синод,

Вести Свет

Ова е трагедијата на абортусот

Овој  цртеж минатата седмица се проширил на социјалните мрежи, пишува ChurchPOP. Прикажува дете во утробата како очајнички се држи за јаже, кое е споено со срцето на мајката

Вести Свет

Бискупите на НР Конго предупредуваат на големата неисхранетост на деца

Монс. Марсел Мадила, надбискуп на Кананга: Ако не им се помогне веднаш на децата, може да имаме илјадници мртви

Ватикан Вести

Папата: Бог прво спасува, а потоа бара верност

Папата Фрањо продолжи со серијата катехези за Божјите заповеди напоменувајќи дека Бог најпрво го спасува својот народ на Црвеното море, а потоа на Синај им зборува што треба да прават.