Archive

Врати се на почетна
Вера Духовност

Недела на Сите Светии

Во Литургијата Црквата ја прославува Пасхата на Христос испратен од Отецот, кој умре и воскресна за спасението на светот и кој го испрати Светиот Дух

Ватикан Вести

Папата прими делегација на Руската Православна Црква

Во средата на 30 мај 2018 година, во Ватикан папата Фрањо ја прими делегацијата на московскиот патријарх која ја предводеше митрополитот Иларион Алфеев, шеф на одделот за надворешни работи на

Вести Македонија

Молитвено – пешачење за правата на децата

Во сабота на 02 jуни 2018 година, по иницијатива на децата и младите од парохијата „Свети пророк Илија„ од Радово, беше одржано пешачење до црквата „Свети великомаченик Ѓорѓи“ во Чанаклија

Вести Македонија

Молитвен синџир во Петралинци

Со Молебен до Пресвета Богородица во дворот на католичката парохија „Св. Кирил и Методиј“ во Петралинци заврши Мајската побожност, во парохија.

Uncategorized Ватикан Вести

Папата: Сатаната стои зад секој прогон

Светиот Отец во проповедта која ја одржа на светата Литургија, на 1 јуни 2018 година, во домот Света Марта размислуваше за прогонот на христијаните, но и на секој маж и

Вести Македонија

Телеграма со честитки од Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод воздигнувањето на Апостолскиот егзархат во Епархија

По повод воздигнувањето на Апостолскиот егзархат во Епархија во седиштето на новооснованата епархија пристигнаа бројни честитки од земјата и странство од повеќе институции, организации и луѓе од општествениот, верскиот, политичкиот и културниот

Вести Македонија

Папата Фрањо го воздигна Апостолскиот егзархат во Македонија во Епархија

Во Бискупската резиденција во Скопје на 31 мај 2018 година во 12.00 часот Апостолскиот нунциј во Република Македонија монс. Анселмо Гвидо Пекорари во присутност на Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх,

Ватикан Вести

Евхаристијата ја содржи целата сласт на Исусовите зборови и дела

По повод празникот на Евхаристијата Светиот Отец сподели твитер порака во која размилсува за Евхаристијата.

Ватикан Вести

Бројаницата: Молитва на срцето за папата Фрањо

Вчера, 31 мај 2018 година заврши Маријанскиот месец и по тој повод како и секоја година во Ватиканските градини вечерта се одржа процесија од црквата Свети Стефан до пештерата на

Ватикан Вести

Папата именува Апостолски визитатор за Меѓугорје

Папата Фрањо го именува надбискупот Хенрик Хосер за Апостолски визитатор со посебна улога за парохијата Меѓугорје.