Archive

Врати се на почетна
Вера Семејство

Прва Причест – Како духовно да го подготвите вашето дете за Прва Причест

Пред  вашето дете е Прва Причест. Наскоро вашето дете нема само да ја дели вашата ДНК, туку ќе го дели со Вас и Телото Христово! Подгответе се за ова Света

Ватикан Вести

Папата се сретна со францускиот претседател Макрон

На 26 јуни 2018 година, папата Фрањо се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон и притоа разговарале за бројни теми како што се заштитата на животната средина, миграцијата и мултилатералното

Ватикан Вести

Нов претседател на службата за управувањето со добрата на Светиот Престол

Епископот Галантино го наследува кардиналот Доменико Калгано кој го напушта водството на Адмистрацијата за управувањето со имотот на Светиот Престол заради навршената возраст.

Ватикан Вести

Папата: Мачењето луѓе е смртен грев

По повод Меѓународниот ден за помош на жртвите на мачење во пораката која ја објави на Твитер папата Фрањо истакна дека мачењето луѓе е смртен грев, повикувајќи ги притоа христијанските

Вести Македонија

Пет млади од Куманово примија миропомазание

На 24 јуни 2018 во Куманов, Скопскиот бискуп и епарх Струмичко – скопски монс.  Киро Стојанов го предводеше литургиското

Вести Свет

Свештениците од Австрлија се подготвени да одат во затвор за исповедната тајна

Свештеници од Јужна Австралија изјавија дека подобро би отишле во затвор, отколку во било кој случај да ја прекршат исповедната тајна

Ватикан Вести

Католичкото образование нека даде смисла на глобалниот свет

Фондацијата Gravissimum Educationis ја основав прифаќајки го повикот на Конгрегацијата за католичко воспитување на 28 октомври 2015 година,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да не бидеме мажи и жени кои гледаат само на себе

Папата Фрањо во понеделник 25 јуни 2018 година ги прими во аудиенција претставниците на Папската академија за живот, која го одржува 24. Генерално собрание на тема: Еднакви по раѓање? А

Ватикан Вести

Папата на Ангел Господов: Родителите се Божји соработници

На 24 јуни 2018 година, на празникот Раѓање на свети Иван Крстител, папата Фрањо на плоштадот Свети Петар во Ватикан ја предводеше молитвата Ангел Господов. При тоа истакна дека секој

Ватикан Вести

Папата: Потребно е екуменска определба за мир во Африка

Примајќи ги во аудиенција претставниците на организацијата на африканските слободни Цркви, во петок 22 јуни 2018 година, папата Фрањо истакна дека африканските народи поседуваат