Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо до Вербитите: Слушнете го повикот за леб и праведност

Папата Фрањо во аудиенција прими повеќе од 150 учесници на Генералното собрание на Дружбата Божјо Слово, чии мисионери се активни на пет континенти.

Вера Сведоштва

Свети Варнава

Иако не бил еден од Дванаесеттимината, Црквата уште од почетокот го чествува како апостол и маченик.

Вести Македонија

Посета во чест на света Мајка Тереза

Група на свештеници од Украинската епархија од Париз во сабота 25 јуни 2018 година ја завршија еднонеделна посета на Македонија, односно поклоничко патување во чест на Мајка Тереза.

Вера Духовност

Слово за живот за месец јуни 2018

„Блажени се миротворците, зашто тие ќе се наречат синови Божји!“ (Матеј 5,9)

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Екуменизмот и прозелитизмот не одат заедно

Определбата за мир е задолжителна работа – истакна папата Фрањо за време на конференцијата за новинари одржана во авионот на враќање од Женева.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Голема е загриженоста за Блискиот Исток

Блискиот Исток би можел да остане без христијани – предупреди папата Фрањо на аудиенцијата во петок 22 јуни 2018 година на која ги прими учесниците на Генералното собрание на ROACO,

Вести Македонија

Свештеници од епархијата „Свети Владимир Велики“ – Париз во посета на Македонија

Во понеделник 20 јуни 2018 година група свештеници од Украинската источно католичка епархија „Свети Владимир Велики“ со седиште во Париз,

Ватикан Вести

Папата: Потребен ни е нов евангелизаторски занес

Во говорот на екуменската средба во Женева, Папата истакна дека веродостојноста на Евангелието се наоѓа во одговорот на христијаните во крикот на најслабите и оние во потреба.

Ватикан Вести

Папата даде интервју за Ројтерс

Филип Пулела, новинар на Ројтерс, разговараше со папата Фрањо за разни теми, меѓу кои за миграциската политика, односот на Светиот Престол со Кина, популизмот и реформите во Римската курија

Ватикан Вести

 Папата Фрањо: Екуменизмот е претпријатие во загуба

Заедно да оди, моли и работи; тоа е нашиот главен пат