Tag "Цветници"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

На плоштадот Свети Петар прославен празникот Цветници

Папата Фрањо во недела 24 март 2024 година го предводеше славењето на Страдалната недела, Цветници, на плоштадот Свети Петар, последната недела пред Велигден. Одбележувањето на свеченото влегување на Господ во

Ватикан Вести

Папата на Цветници: Исусовата љубов може да ги претвори нашите камени срца во срца од месо

Папата Фрањо ја предводеше свечената Литургија во неделата на Маката Господова – Цветници на плоштадот Свети Петар во Ватикан и размислуваше за верата што Исус ја положи во Бога, напуштајќи

Ватикан Вести

Папата: Да се обединиме во молитвите за мир

Папата Фрањо ги поздрави сите присутни Римјани и ходочасници од целиот свет на празникот Цветници на плоштадот Свети Петар во Ватикан и сите ги покани да се обединат во молитвите

Вести Македонија

Цветници во Куманово

На празникот Цветници, 10 април 2022година во Куманово се одржа процесија, која започна од градскиот плоштад. Таму најпрво дон Томаш Бак, парох во Куманово,

Ватикан Вести

Христос не се изморува за ранетиот свет да повторува: „Оче, прости им, зашто не знаат што прават“.

Недела на Страдањата Господови, почеток на Страсната седмица. Папата Фрањо во недела 10 април 2022 година служеше Света Миса со верниците на плоштадот Свети Петар, потсетувајќи во својата проповед дека

Вера Духовност

Цветници – Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим

Со денешниот празник Цветници и ние заедно со Исус се упатуваме од Витанија и влегуваме во Ерусалим, а од Евангелието слушнавме како Исус е пречекан како цар со восклиците: „Осана

Вести Македонија

На Цветници бискупот Стојанов служеше во Скопската катедрала

Во недела 28 март 2021 година  на празникот Цветници во Скопската катедрала светата Литургија ја предводеше Н.В.П. монс. Киро Стојанов во сослужение на скопскиот парох дон Паво Шекерија и канцеларот на

Вести Свет

Напад на Католичка црква во Индонезија на Цветници

Најмалку 10 верници се повредени во експлозијата пред католичката црква во индонезискиот град Макасар. Тамошната полиција јавува дека еден или двајца напаѓачи нападнале верниците кои заминувале по завршувањето на светата

Ватикан Вести

Папата: Не плашете се животот да го потрошите за Бог и за другите

Пред Бог Кој ни служи се до моментот на давањето на сопствениот живот да се молиме за благодата за да живееме служејќи. Да стапиме во врска со оние кои трпат,

Вера Духовност

Света Фаустина за Цветници

Цветници, денот со кој започнува Господовото страдание. Исус влегува во Ерусалим, луѓето му се радуваат. Тој влегува свесен дека набргу ќе биде распнат