Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од нападот врз црква во Буркина Фасо

Папата Фрањо се моли за жртвите од нападот врз црквата во Буркина Фасо, за нивните роднини и локалната христијанска заедница.

Вера Духовност

Воскресение Христово

Најубавото Христово Воскресение кое можеме да го искусиме е да го видиме нашиот живот како се преобразува во Христовата љубов, која ги просветлува нашите тажни срца и ги оттргнува погребните

Ватикан Вести

Папата до фризерите: Работете ја својата работа во христијански стил

На 29 април 2019 година, папата Фрањо ги прими во аудиенција фризерите членови на Комитетот на Свети Мартин де Порес. За време на средбата Папата го спомна тој перуански светец

Ватикан Вести

Апел на папата Фрањо за бегалците во Либија

Се молам посебно жените, децата и болните што порано да бидат евакуирани во хуманитарните коридори.

Ватикан Вести

Папата донира 500.000 долари за мигрантите во Мексико

Папата Фрањо донира 500.000 долари помош за мигрантите од средноамериканските земји, кои се наоѓаат во Мексико.

Вера Духовност

Воскресение Христово

Нашата вера за Воскресението не е мит, приказна, туку историја на љубовта. Таа ни е откриена од Еден кој љуби, Бог, кој поседува Љубов што ја победува смртта:

Ватикан Вести

Папата го честита Велигден на верниците од Источните Цркви

По завршувањето на молитвата Царице небесна на 28 април 2019 година Светиот Отец го честита Воскресението Христово на сите оние кои го слават Велигден според јулијанскиот календар.

Ватикан Вести

Царице небесна: Во оние кои страдаат ги допираме Исусовите рани

Одете и посетете некој кој е симбол за Исусовите рани.

Ватикан Вести

Црквата која се храни од Словото живее за да го навести Словото

Би било убаво кога Словото Божјо би станувало сѐ повеќе центар на секоја црковна активност – рече папата Фрањо на учесниците на меѓународниот конгрес на Католички библиски сојуз која оваа

Вера Проповеди

Љубовта Божја е пролеана во нашите срца според која викаме АВВА – ОЧЕ

Велигденска порака на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх до свештенството, монаштвото и верниот народ на Скопска бискупија и Струмичко-скопската епархија за 2019