Tag "Цветници"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата на Цветници: Вие ако замолкнете, камењата ќе повикаат

Исус влегува во Ерусалим, а мноштвото му воскликнува – рече папата Фрањо за време на Литургиското славење на празникот Цветници,

Вести Македонија

Во Битола и Прилеп прославен празникот Цветници

На 25 март 2018 година во парохискaта цкрва „Пресето Срце Исусово“ во Битола на празникот Цветници се служеше света Миса по повод Исусовото славно влегување во Ерусалим.

Ватикан Вести

Папата до младите: Не се сокривајте зад екраните

Светскиот ден на млади е за храбри. Не се сокривајте зад екраните – истакна Папата во својата порака по повод спомнатиот Ден кој на епископско ниво се одбележува на Цветници,

Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од нападот во Египет

Папата Фрањо по молитвата Ангел Господов на 9 април 2017 година изрази сочувство до коптскиот

Ватикан Вести

Папата: Препознајте го Исус во оние кои страдаат

Светиот Отец на Цветна недела, 9 април 2017 година, го предвoдеше евхаристиското славење на плоштадот Свети Петар во Ватикан. Во проповедта ги повика собраните верници да Го препознаат Исус во

Вести Македонија

Цветници во Куманово

Во Неделата на страдањата на Господ или Цветници, недела 9 април  2017 година,

Вера Проповеди

Влегување Господово во Ерусалим – Цветници

Литургија за славното влегување во Ерусалим, Литургијата за Цветници, нè враќа во Ерусалим пред речиси

духовнитекстови Размислување Свет

Влегување на Исус во Ерусалим – Цветници

Осана! Во времето на Исусовото доаѓа во Ерусалим целиот народ го чекал Месијата – политички ослободител,

Македонија

Скопје: Монс. Стојанов ја предводеше Литургијата на Цветници

Во недела 20 март 2016 во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје евхаристиската прослава на празникот Цветници – Недела на страданијата Господови,

Ватикан

Да заборавиме на себе си и да гледаме во Распнатиот

Папата Фрањо на плоштадот Свети Петар служеше света Литургија за празникот Цветници. Во проповедта истакна дека треба да го следиме патот на Исус