Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Баварскиот премиер одлучи: Крстови во сите јавни згради

Новизбраниот премиер на германската сојузна држава Баварија, Маркус Седер нареди од 1 јуни во секоја зграда на јавната администрација и други јавни институции на влезот

Ватикан Вести

Папата се моли за Корејскиот полуостров и за христијаните во Нигерија

Светиот Отец после молитвата Царице небесна, на 29 април 2018 година го пофали позитивниот исход од Меѓукорејскиот самит кој се одржа во петок, на 27 април 2018 година.

Ватикан Вести

Папата: Христијанската љубов се раѓа од средбата со Исус

Христијанската љубов не се раѓа од идеологија, туку од средбата со Исус – истакна папата Фрањо за време на пладневниот наговор на плоштадот Свети Петар, на 29 април 2018 година.

Вести Македонија

Секирник: Отец Јосиф Алоати, апостол меѓу македонското население

Во организација на Општеството на Сестри Евхаристинки, на 28 април 2018 година, во Католичката парохија „Свети Никола“ во Секирник се одржа средба на млади, на тема „Отец Јосиф: Апостол меѓу

Ватикан Вести

Папата длабоко погоден од смртта на Алфи Еванс

На 28 април 2018 година, во 2:30 според локално време во детската болница „Ајдер Хеј“ во Ливерпул почина 23 месечното момче Алфи Еванс.

Ватикан Вести

Да се надминуваат предрасудите во лекувањето на болните

Пред проблемот со човечкото страдање потребно е да се знае да се поврзат личностите и институциите надминувајќи ги предрасудите – рече папата Фрањо на средбата со учесниците на Меѓународната конференција

Ватикан Вести

Небото е средба со Господ

Небото не е како што некој мислат, досадно место, туку средба лице во лице со Исус – истакна папата Фрањо во петок 27 април 2018 година за време на литургиското

Вести Македонија

Скопскиот бискуп Стојанов се сретна со претседателката на Хрватска Грабар Китаровиќ

Во Скопје, на 27 април 2018 година, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх монс. д-р Киро Стојанов, во придружба на скопскиот парох дон Давор Топиќ, се сретна со претседателката на Република

Ватикан Вести

Папата: Без љубовта Црквата е празна институција

Во проповедта на светата Литургија на 26 април 2018 година, во домот Света Марта папата Фрањо рече дека Исус за време на Последната вечера преку Евхаристијата нè учи на љубов,

Вести Свет

Продолжува борбата за животот на малиот Алфи

Правниот пораз минатата ноќ поттикна бројни верници во целиот свет да бидат уште повеќе мобилни.