Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Средба на млади во Гевгелија

Во неделата на Мироносиците, 22 април 2018 година во Центарот „Мајка Тереза“ во Гевгелија се одржа средба на млади од Апостолскиот егзархат во Македонија, на која присуствуваа претставници од сите

Ватикан Вести

Повикот кој Бог го упатува до секој од нас е дар кој исполнува со радост

Повикот кој Бог го упатува до секој од нас е дар кој исполнува со радост – истакна папата Фрањо во твитер пораката по повод 55 Светски ден на молитва за

Ватикан Вести

Царице Небесна: Исус нè прифаќа такви каки што сме

Литургијата од денешната Четврта воскресна недела ни помага да го откриеме својот идентитет на ученици на Воскреснатиот Господ – рече папата Фрањо пред молитвата Царице небесна на плоштадот Свети Петар,

Ватикан Вести

Папата до новите свештеници: Бидете милосрдни

Папата Фрањо на 4. Пасхална недела, позната и под името Недела на Добриот Пастир, 22 април 2018 година, во базиликата Свети Петар

Ватикан Вести

Папата до богословите: Сакајте го Бог и ближниот

На 21 април 2018 година папата Фрањо по повод неколку годишнини кои се слават во Црквата во Англија и Велс ги прими во Ватикан поглаварите и студентите богослови во англискиот

Ватикан Вести

Папата: Бидете мисионери и светци

Нека во вашите заедници одекнува повикот на светост – ги поттикна папата Фрањо илјадниците верници од бискупиите Чезена и Болоња кои на 21 април 2018 година на плоштадот Свети Петар

Ватикан Вести

Папата упати видео порака до младите Кубанци

Светиот Отец во саботата на 21 април 2018 година испрати видео – порака до младите од Куба велејќи им никогаш да не се плашат да го слушнат Божјиот повик.

Ватикан Вести

Христијаните се повикани да бидат гласници на надежта

Папата Фрањо беше во пасторална посета на италијанскиот град Молфета за да одаде почит на дон Тонино Бело, по повод 25 годишнината од неговата смрт. Дон Тонино Бело е познат

Ватикан Вести

Папата: Мирот се гради започнувајќи од дома

На 20 април 2018 година, папата Фрањо ја посети областа Апулиja во јужна Италија, поточно градовите Алесано и Молфети. Најпрво утрото го посети Алесано родното место на епископот дон Тонино