Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Апел на папата Фрањо за средбата на корејските лидери

Денес, 27 април 2018 година во пограничното село Панминчжон ќе се одржи средба на претседателот на Јужна Кореја Мун Је Ин и претседателот на Северна Кореја Ким Џонг Ун.

Вести Свет

Нигерија: Крвав терористички напад во Црква

Двајца свештеници и 19 верници се жртви на крвавиот напад врз католичката црква „Свети Игнатиј“ во селото Ајар-Малобам, во државата Бену, тампон-зоната Гвер Ист

Вера Сведоштва

Еврозија во заедницата на Милосрдните сестри

По половина час, Еврозија и Кончета веќе биле во заедницата на Милосрдните сестри, радосно дочекани од сите. Овде Еврозија била пријатно изненадена,

Ватикан Вести

Заврши 23. седница на Кардиналскиот совет

Директорот на Канцеларијата за печат при Светиот Престол, Грег Бурк, на 25 април 2018 година одржа брифинг за новинарите во врска 24. седница на Кардиналскиот совет.

Вести Свет

Диши Алфи! Диши!

Иако кревок и загрозен, животот на малиот Алфи Еванс, кој во болницата во Ливерпул се бори со својата болест, лекарите и судиите,

Ватикан Вести

Папата: Крштението ни помага против силите на злото

Продолжуваме со размислувањето за Крштението, секогаш во светло на Словото Божјо – рече Папата на почетокот на Генералната аудиенција, на 25 април 2018 година, на плоштадот Свети Петар.

Ватикан Вести

Папата: Да бидеме отворени за Светиот Дух

Во човечката историја секогаш имало отпор на Светиот Дух, противење на новостите и промените – истакна папата Фрањо за време на светата Литургија која ја служеше во домот света Марта,

Ватикан Вести

Започна 23. седница на Кардиналскиот совет

Од 23 април 2018 година, во присуство на папата Фрањо во Ватикан започна работата на 24. заседание на Кардиналскиот совет, соопшти ватиканскиот прес-центар. Работата на Советот ќе трае до 25

Ватикан Вести

Папата го прослави својот именден

Папата Фрањо го прослави својот роденден со оние во најголема потреба и бездомници од Рим”, стои во соопштението од Апостолската служба за милостина,

Вести Свет

Убиен свештеник во Мексико

Овој трагичен настан ја потврди црната статистика според која Мексико е една од најопасните држави за црковните служители.