Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Велигденска честитка до бискупот Стојанов од Богопосветените лица

По повод Велигден, на 31 март 2018 во просториите на бискупската резиденција Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро Стојанов ги прими богопосветените лица од Скопје.

Вера Вести Македонија Проповеди

Велигденска честитка на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија (ВИДЕО)

По повод празникот Воскресение Христово, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија , Н.В.П. монс д-р Киро Стојанов  упати велигденска порака до верниците и сите луѓе со добра волја. Католици.мк

Вести Македонија

Најава: Крстен пат за деца

На празникот Цветници, недела 1 април 2018 година со почеток во 15,00 часот парохијата „Раѓање на свети Иван Крстител“ – Струмица

Ватикан Вести

Папата служеше Литургија во римскиот затвор Регина Цели

На 29 март, Велики четврток, во 16.00 часот папата Фрањо служеше Литургија за Тајната вечера во римскиот затвор, „Регина Цели“.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими о. Туралија

На 29 март 2018 година Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д- р Киро Стојанов го прими о. Туралија и во таа прилика го запозна со историјата и

Вести Свет

Монс. Пицабала: Во Светата Земја Евангелието е посилно од стравот

Монс. Пjербатиста Пицабала апостолскиот администратор на Латинската Патријаршија во Ерусалим ја предводеше светата Литургија за посвета на елеј, со која ја отвори Пасхалната тродневница во Светата Земја.

Вести Свет

Коптскиот патријарх Тавадрос II му го честиташе Велигден на папата Фрањо

Тавадрос II поглавар на Коптската православна Црква и патријарх на Александрија му го честиташе на папата Фрањо Велигден кој голем број православни Цркви кои го следат јулијанскиот календар го слават

Ватикан Вести

Папата Фрањо на свештениците и ѓаконите им подари книга

Папата Фрањо на крајот од светата Литургија за посвета на елеј, на Велики четврток, на сите концелебранти и ѓакони им подари примерок од книгата на отец Диего Фарес аргентински исусовец

Вести Свет

Велигденска порака на христијанските поглавари од Ерусалим

Потребна ни е молитвата која е упатена до Бог за луѓето кои одат по патот на крстот, за оние кои страдаат на овие простори и во целиот свет– порачаа по

Ватикан Вести

Папата: Господи дади ни срам, каење и надеж

Господи Исусе Ти се обраќаме исполнети со срам, каење и надеж. Со тие зборови папата Фрањо ја започна завршната молитва на Крстниот пат кој се одржа во римскиот Колосеум, на