Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Скопје: Литургија Вечера Господова

На 29 март 2018, во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје, на Велики Четврток,

Вера Духовност

Велики Петок: Размислување за смртта Христова

Велики Петок е ден кога христијаните се сеќаваат на Исусовата мака и смрт. На денешниот ден нема евхаристиско славење. Не бијат камбаните, олтарот е без крст

Ватикан Вести

Папата Фрањо и римскиот рабин разменија празнични честитки

По повод претстојните празници, еврејската Пасха и христијанскиот Велигден, папата Фрањо и главниот римски рабин Рикардо Ди Сегни разменија честитки.

Ватикан Вести

Папата на светата Миса за посвета на елеј: Бог е блиску до својот народ

Бог е блиску до својот народ – рече папата Фрањо за време на светата Миса за посвета на елејот која ја предводеше во базиликата Света Петар.

Вера Духовност

Велики Четврток – Спомен на Исусовата Последна вечера

Во Катедралите, како матична црква на секоја бискупија, бискупот слави света Литургија со сите свештеници од бискупијата. Тогаш бискупот го благословува катехуменскиот елеј и за помазание на болните, а исто

Вести Свет

Шпанија: На пола копје знамињата на Шпанската војска

Министерството за одбрана на Шпанија одлучи на посебен начин да го одбележи периодот од Велики Четврток во Воскресението Христово.

Ватикан Вести

Папата до младите од Опус Деи: Барајте го Христос

Во рамки на својот годишен состанок, UNIV форум, младите од прелатурата на Опус Деи учествуваа на Генералната аудиенција на 28 март 2018 година и во таа прилика со Светиот Отец

Ватикан Вести

Единствениот кој ни дава одново да се родиме е Исус Христос

Единствениот кој ни дава одново да се родиме е Исус Христос. Никој друг. Од таа причина не треба да се плаќа ништо – истакна папата Фрањо за време на Генералната

Вести Македонија

Богослужби во Скопје за време на велигденските празнувања

Kатедралната црква „Пресвето Срце Исусово“ – Скопје преку оваа соопштение ги информира верниците за Богослужбите поврзани со велигденските празнувања.

Вести Македонија

Богослужби во Штип

Католичка Црква “Свето Благовештение” – Штип преку оваа соопштение ги информира верниците за Богослужбите поврзани со велигденските празнувања.