Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се сретна со почесниот папа Бенедикт XVI

Папата Фрањо во вторник попладне, 27 март 2018 година го посети почесниот папа Бенедикт XVI во манастирот „Mater Ecclesiae“, во Ватикан за да му го честита престојниот празник Воскресение Христово.

Ватикан Вести

На Христoвиот крст секогаш одново се раѓа нашата надеж

Исус го преобразува нашиот грев во простување, а нашиот страв во доверба. На Неговиот крст секогаш одново се раѓа нашата надеж – истакна папата Фрањо во својата порака која ја

Ватикан Вести

Објавен документ од подготвителниот пред синодален состанок

Во недела на 25 март 2018 година официјално е завршен подготвителниот претсинодален состанок на млади кој минатата недела се одржа во Рим.

Вести Македонија

Штип: Духовна обнова за свештеници

Во понеделник 26 март 2018 година во просториите на парохијата на „Свето Благовештение“ во Штип се одржа духовна обнова за свештеници.

Ватикан Вести

Папата изрази сочувство по повод атентатот во Франција

Примајќи ја веста за трагичните атентати сторени во Франција во Каркасоне и Требес, папата Фрањо во пораката која ја испрати до епископот Ален Планет изрази жалост доверувајќи ги на Божјото

Вести Македонија

Крстен пат на планината Водно

Во саботата, на 24 март 2018 по 4. пат традиционално се одржа Крстен пат на Водно (Скопје),

Ватикан Вести

Папата се заблагодари на ватиканските сили за безбедност

Претпознатливо и дискретно е вашето присуство со кое го поддржувате римскиот епископ во неговата пасторална служба – со тие зборови, по повод традиционалната средба

Вести Свет

Ден на молитва и пост за мисионерите маченици

Во сите бискупии во светот, на 24 март  2018 година се одбележува 26. Светски ден на молитва и пост во спомен на мисионерите маченици. Денот се поклопува со годишнината од

Ватикан Вести

Папата на Твитер: Драги млади бидете оружје на мирот и радоста

На 25 март 2018 година, папата Фрањо со своите следбеници на Твитер сподели три кратки размислувања.

Сведоштва

85 години од смртта на отец Јосиф Алоати

По повод 85 годишнината од смртта на отец Јосиф Алоати, Католици.мк во соработка со Сестрите Евхаристинки, Ви претставува видео кое го пренесува писмото со датум 30 октомври 1879 година, кое