Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Воскресно бдение со Папата: Со Исус ниту еден гроб нема да ја потисне радоста на животот

Во проповедта на Воскресното бдение кое го предводеше во базиликата Свети Петар, папата Фрањо ги охрабри верниците да не дозволат да бидат затворени во гробот на стравот и горчината и

Ватикан Вести

Воскресна порака на папата Фрањо Urbi et orbi – До градот и светот

Во неделата на Воскресението Господово, папата Фрањо испрати велигденска порака и го упати благословот Urbi et orbi – до градот и светот од централната ложа на ватиканската базилика Свети Петар,

Вести Македонија

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје бискупот Стојанов служеше Воскресна света Литургија

Во сабота вечер на 30 март 2024 година, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов служеше воскресна света Литургија во Катедралната црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје.

Вести Македонија Проповеди

Проповед на Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монсињор д-р Киро Стојанов за време на Воскресната Литургија

За време на светата Воскресна Литургија, во сабота вечер 30 март 2024 година, во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монсињор д-р Киро

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ги прими посветените лица и свештениците од градот Скопје

Во рамките на традиционалниот велигденски прием во епископската резиденција на Водно, во име на сите посветени лица од градот Скопје се обрати катедралниот парох патер Винко Маслаќ, а епископот Стојанов

Ватикан Вести

Папата на Велики Петок го предводеше Обредот Страдања Господови

Папата Фрањо на Велики Петок, 29 март 2024 година, го предводеше обредот на Велики Петок во базиликата Свети Петар, во присуство на 4.500 верници. Велики Петок е единствениот ден во

Вести Македонија

Обредот Страдања Господови во Скопската катедрала

Обредот Страдање Господово, на Велики петок, 29 март 2024 година во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје го предводеше Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов.

Вести Македонија

Претседателот на Собранието Јован Митрески упати честитка до бискупот Стојанов по повод празникот Велигден

Претседателот на Собранието Јован Митрески, по повод празникот Воскресение Христово – Велигден упати честитка до Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов, која ја пренесуваме во

Вести Македонија

Премиерот Џафери упати честитка до бискупот Стојанов по повод празникот Велигден

Претседателот на Владата на Македонија, Талат Џафери, по повод празникот Воскресение Христово – Велигден упати честитка до Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов, која ја