Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Потребен е модел на развој кој го слуша гласот на сиромашните

Во пораката до Форумот за биолошка разновидност на УНЕСКО, папата Фрањо потсети на потребата од заедничко дејствување за сериозно преиспитување на сегашниот модел на развој. Глобалното затоплување и неговото влијание

Ватикан Вести

Богослужби со папата Фрањо за време на Страсната недела

Прес-центарот на Ватикан го објави распоредот со богослужбите на папата Фрањо од Цветници до понеделник по Воскресението Христово, со ограничен број заради пандемијата Ковид – 19. Со Литургијата за Господовата

Ватикан Вести

Папата: Свештеникот е повикан да го шири погледот на нежност, помирување и братство

На Заедницата на Папскиот мексикански завод во Рим, папа Фрањо им кажа дека ни се потребни свештеници кои се сообличуваат со Господ и со погледот со кој Он нѐ набљудува.

Ватикан Вести

Папата: Нека Црквата биде пример, секогаш транспаретна на економското и финансиското подрачје

Втора година по ред папата Фрањо учествува на отворањето на судската година во судовите на државата град Ватикан.

Ватикан Вести

Објавени се Папскиот годишник 2021 и Годишник за статистика на Црквата 2019

Папскиот годишник 2021 и Годишник за статистика на Црквата 2019 на Ватиканската централната канцеларија за црковна статистика од крајот на март се достапни во книжарниците, објави Л’Осерваторе Романо на 25

Вести Свет

Жртвата на мачениците е знак дека ширењето на верата е прегратка на културата, народите и религијата

Според податоците на агенцијата Фидес во 2020 година убиени се 20 мисионери. На нив е посветен Ден на молитва и пост во спомен на мисионерите маченици кои се поклопува со

Ватикан Вести

Папата се молеше за жртвите од нападот пред катедралата во Макасар во Индонезија

Папата Фрањо во пладневниот наговор во базиликата Свети Петар во недела 28 март 2021 година се молеше за жртвите од нападот пред катедралата во Макасар во Индонезија. Осврнувајќи се на

Ватикан Вести

Папата во Неделата на маката Господова: Да молиме за благодата на чудењето

„Ако верата го загуби чудењето станува глува и прибегнува кон клериклизам и легализам.“ На светата Литургија која ја служеше во базиликата Свети Петар на 28 март 2021 година, во Неделата

Вести Македонија

На Цветници бискупот Стојанов служеше во Скопската катедрала

Во недела 28 март 2021 година  на празникот Цветници во Скопската катедрала светата Литургија ја предводеше Н.В.П. монс. Киро Стојанов во сослужение на скопскиот парох дон Паво Шекерија и канцеларот на

Вести Свет

Напад на Католичка црква во Индонезија на Цветници

Најмалку 10 верници се повредени во експлозијата пред католичката црква во индонезискиот град Макасар. Тамошната полиција јавува дека еден или двајца напаѓачи нападнале верниците кои заминувале по завршувањето на светата